Francja krajem o kulturze i tradycji chrześcijańskiej zdaniem 84 proc. Francuzów
84 proc. Francuzów ocenia, że Francja jest krajem o kulturze i tradycji chrześcijańskiej – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez instytut CSA dla francuskich mediów.
Jak wynika z sondażu, przeprowadzonego przez instytut CSA dla francuskich mediów Europe 1, CNews i „Journal du Dimanche”, 84 proc. Francuzów ocenia, że Francja jest krajem o kulturze i tradycji chrześcijańskiej.
Ze stwierdzeniem „Francja jest krajem o kulturze i tradycji chrześcijańskiej” nie zgadza się 15 proc. Francuzów. 1 proc. nie ma zdania na ten temat.
Francja jest krajem o kulturze i tradycji chrześcijańskiej zdaniem 84 proc. kobiet i 85 proc. mężczyzn. Francji nie postrzega w ten sposób natomiast 16 proc. kobiet i 14 proc. mężczyzn. Francja pozostaje krajem związanym z kulturą katolicką głównie według osób powyżej 50. roku życia (89 proc.), jednak również wśród najmłodszej grupy wiekowej, osób poniżej 35. roku życia, ze stwierdzeniem tym zgadza się 79 proc. respondentów.
Najczęściej ze stwierdzeniem „Francja jest krajem o kulturze i tradycji chrześcijańskiej” zgadzają się osoby o prawicowych poglądach politycznych – 94 proc. Elektorat prawicowej partii Republikanie zgadza się z tym stwierdzeniem w 96 proc., a Zjednoczenia Narodowego – w 94 proc. Wśród osób określających swoje poglądy jako centrowe takie zdanie ma 87 proc. respondentów, a wśród osób o lewicowych poglądach politycznych – 79 proc. Najmniej zwolenników takiego opisu Francji jest wśród lektoratu skrajnie lewicowej partii La France Insoumise – 72 proc. Wyniki sondażu potwierdzają, że we Francji katolicy częściej tworzą elektorat prawicy niż lewicy.
Zgodnie z innym badaniem, przeprowadzonym przez Ifop dla dziennika „La Croix”, w wyborach prezydenckich w 2022 r. sami tylko prawicowi kandydaci Marine Le Pen, Nicolas Dupont-Aignan i Éric Zemmour otrzymali łącznie 40 proc. głosów francuskich katolików.
Francuscy historycy zgadzają się, że początek „chrześcijańskiej Francji” związany jest z chrztem Chlodwiga w Reims w 498 r. Pomimo oficjalnego świeckiego charakteru państwa, od momentu wprowadzenia w 1905 r. prawa o rozdziale Kościoła i państwa, katolicyzm wciąż odgrywa ważną rolę w kulturze i tradycji Francji, jak potwierdza sondaż.
Julia Mistewicz z Paryża