Daily Telegraph broń jądrowa

Amerykańska broń atomowa zostanie ponownie rozlokowana w Wielkiej Brytanii

W związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji, Stany Zjednoczone planują po 15 latach przerwy ponownie rozmieścić broń nuklearną na terenie Wielkiej Brytanii – podał w sobotę dziennik Daily Telegraph, cytując dokumenty Pentagonu w tej sprawie.

Według dokumentów, głowice nuklearne o mocy trzykrotnie większej niż bomba zrzucona na Hiroszimę, miałyby być trzymane w bazie lotniczej RAF Lakenheath w hrabstwie Suffolk we wschodniej Anglii. W tej samej bazie amerykańska broń jądrowa znajdowała się w czasie zimnej wojny.

Waszyngton wycofał pociski nuklearne z Wielkiej Brytanii w 2008 roku, uznając, że zimnowojenne zagrożenie ze strony Moskwy zmalało. Jak zauważa „Daily Telegraph”, informacja o możliwym powrocie amerykańskiej broni jądrowej do Wielkiej Brytanii pojawia się po szeregu wystosowanych w ostatnim czasie ostrzeżeń, że kraje NATO muszą się przygotować na wypadek wojny z Rosją.

Cytowane przez „Daily Telegraph” dokumenty pochodzą z bazy danych zamówień ministerstwa obrony USA. Pokazują one, że Pentagon zamówił nowy sprzęt dla bazy RAF Lakenheath, w tym osłony balistyczne zaprojektowane w celu ochrony personelu wojskowego przed atakami na „aktywa o wysokiej wartości”. Budowa nowego obiektu mieszkalnego dla osób pracujących na terenie bazy ma rozpocząć się w czerwcu.

Stany Zjednoczone już wcześniej ogłosiły plany stacjonowania w bazie RAF Lakenheath dwóch eskadr myśliwców piątej generacji F-35, zdolnych do przenoszenia bomb atomowych i należących do 48. Skrzydła Myśliwskiego.

Odnosząc się do artykułu „Daily Telegraph”, rzecznik brytyjskiego ministerstwa obrony powiedział: „Pozostaje wieloletnią polityką Wielkiej Brytanii i NATO, aby nie potwierdzać ani nie zaprzeczać obecności broni jądrowej w danej lokalizacji”.

I jeszcze oświadczenie z Moskwy. Rosja oświadczyła, że umieszczenie amerykańskiej broni atomowej w Wielkiej Brytanii byłoby postrzegane przez Kreml jako „eskalacja” i spotkałoby się z „odpowiednimi środkami zaradczymi”. 

Daily TelegraphPAP/AJ

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się