Donald Trump o Ukrainie

Donald Trump o Ukrainie

3 stycznia 2024, PAP
Świat

Dotychczasowe wypowiedzi Donalda Trumpa o Rosji, wojnie na Ukrainie, analizowane są z uwagą przed wyborami prezydenckimi w USA. Ze szczególną uwagą analizowane są w Kijowie. Co mówi Donald Trump o Ukrainie, o Rosji, o sytuacji w regionie?

„Z Donaldem Trumpem można współpracować, tylko trzeba potrafić to robić”

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez ukraiński portal NV, z uwagą przygląda się wyścigowi prezydenckiemu w USA. Szef dyplomacji ukraińskiej sądzi, że potencjalne zwycięstwo Trumpa w wyborach prezydenckich w USA nie oznaczałoby zmniejszenia wsparcia dla Kijowa. Przekonuje, że z Donaldem Trumpem można współpracować, tylko trzeba potrafić to robić.

Odpowiadając na pytanie o to, czy należy się obawiać o zmniejszenie wsparcia dla Ukrainy w przypadku zwycięstwa Trumpa w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w USA, Dmytro Kubeba powiedział: „Myślę, że w zasadzie nie trzeba się niepokoić, zawsze trzeba pracować. Z dowolnej sytuacji wyciskać korzyść dla siebie, dla swojego kraju albo obracać sytuację w taki sposób, by można było tę korzyść dla kraju wycisnąć”.

Co mówi Donald Trump o Ukrainie i Rosji? A co robi?

Minister Dmytro Kułeba dodał, że Donald Trump odbierany jest przez pryzmat swoich „skrajnie charyzmatycznych czynów, swojej reputacji i fraz”. „Ale kto sprzedał Ukrainie pierwszą amerykańską broń? Prezydent Trump – Javeliny. Kto rozpoczął program bezpłatnego przekazywania Ukrainie pierwszych wojskowych morskich jednostek, kutrów typu Island i Mark-6? Trump. Kto walczył z Nord Stream 2 i nakładał sankcje na (…) statek Fortuna, który kładł ten gazociąg? To był Trump. Mimo wszystkich tych historii, o których pisały różne gazety, że będzie wielka ugoda między Putinem i Trumpem… Ani wtedy wielka ugoda nie była możliwa, ani teraz, ani w przyszłości” – wymieniał Dmytro Kułeba.

„Więc Donald Trump to osoba, z którą można pracować, po prostu trzeba umieć z nim pracować. Jeśli dotrze do wyborów i jeśli zwycięży, będzie całkiem inny niż prezydent Joe Biden, któremu jesteśmy za wszystko niezwykle wdzięczni” – podkreślił szef ukraińskiego MSZ. Minister podsumował, że „Ukraina nie powinna niczego się bać, żadnych wyborów i żadnych obecnych ani przyszłych polityków”.

Donald Trump zakończy wojnę na Ukrainie w 24 godziny?

Przypomnijmy, że były prezydent USA Donald Trump mówił, że jeśli wygrałby wybory w 2024 r., to zakończyłby wojnę na Ukrainie „w 24 godziny”, ponieważ – jak zapewniał – potrafi się porozumieć z Putinem. Krytykował też wydawanie przez administrację Bidena miliardów dolarów na wsparcie Kijowa. W wywiadzie dla Fox News stwierdził, że gdyby był u władzy, nigdy by nie doszło do wojny na Ukrainie, i dodał, że stanowczo przestrzegał Putina, by nie napadał na Ukrainę.

PAP/AJ

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się