SlowFest

Festiwal Podlasie SlowFest 2024

20 wydarzeń: pokazy filmów, koncerty, warsztaty, a także spotkania – złożą się na rozpoczynający się festiwal Podlasie SlowFest by Łomża, który w tym roku zagości w trzech miejscach: Narewce, Supraślu i Łomży.

Będzie to szósta edycja festiwalu, który wraca po dwuletniej przerwie. Organizowany jest przez Stowarzyszenie Dalapenia we współpracy z partnerami – instytucjami i samorządami.

„To jest festiwal, który łączy, daje oddech, daje też przestrzeń do tego, żeby spojrzeć w siebie. (…) To jest festiwal, który pozwala publiczności na chwile refleksji. To jest festiwal dla tych wszystkich, którzy chcą spojrzeć na siebie, na świat w sposób nowy, może oryginalny, może swój własny, a my chcemy w tym wszystkim pomóc” – mówił w czwartek na konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Domagała.

Podkreślił, że festiwal pełni rolę pomostu między miejscami, ludźmi, kulturami i pokoleniami. „To jest ta przestrzeń, w której możemy się spotkać i mam nadzieję, czuć się dobrze” – dodał.

Podlasie SlowFest by Łomża odbędzie się w dniach 11-21 lipca w trzech miejscach: Narewce, Supraślu i Łomży.

Nowym miejscem na festiwalowej mapie, od którego impreza się zaczyna, jest miejscowość Narewka w powiecie hajnowskim. Tu wydarzenia rozpoczynają się w czwartek wieczorem i potrwają do soboty. Zaplanowano m.in. spacer „Słuchanie rzeki” nad Narew czy performance „Pan_Les” – muzyczno-poetycki eksperyment artystyczny, który obejmuje elektronikę, nagrania terenowe, obiekty dźwiękowe, a także poezję białoruskiego poety Anatola Sysa.

Dyrektor Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku, które jest partnerem festiwalu, Anatol Wap powiedział, że zależy mu, aby festiwal pojawiał się w nowych miejscach i właśnie tam, gdzie żyje mniejszość białoruska. Zwrócił uwagę, że to ważne szczególnie teraz w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy.

Kolejnym przystankiem będzie Supraśl, gdzie festiwal zawita w dniach 14-18 lipca. Większość wydarzeń odbędzie się w Akademii Supraskiej znajdującej się w zabudowaniach supraskiego monasteru.

Będzie można m.in. obejrzeć film „Perfect Days” Wima Wendersa, posłuchać koncertu na dwie gitary jazzową i klasyczną Piotra Domagały i Michała Nagya czy wziąć udział w dwudniowych warsztatach śpiewu. Zaplanowano też warsztaty linorytnicze dla dzieci i dorosłych czy spacer po Puszczy Knyszyńskiej.

Podlasie SlowFest zakończy się w Łomży w dniach 19-21 lipca. W Hali Kultury w ramach cyklu wydarzeń „Tango Days” zostanie pokazany film „Ostatnie Tango” w reżyserii Gremana Krala, a także będą zorganizowane warsztaty tanga dla początkujących i koncert „Tango i cztery pory roku… w Buenos Aires” w wykonaniu Andrysek Tango Quintette.

Festiwal zakończy druga część performance’u „Słuchanie rzeki” na bulwarach nad Narwią w Łomży.

Cały program Podlasie SlowFest dostępny jest na stronie www.podlasieslowfest.pl.

Partnerami festiwalu są: Akademia Supraska, miasto Łomża, gmina Narewka, Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku, Gminny Ośrodek Kultury w Narewce i powiat hajnowski.

Sylwia Wieczeryńska/PAP/eg

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się