Gabriel Attal
Fot. Fred DUGIT dla "Le Parisien" / MAXPPP / Forum

Gabriel Attal. Kim jest nowy premier Francji?

Najmłodszy prezydent Republiki w historii nominuje najmłodszego premiera w historii. Chcę widzieć w tym symbol odwagi i ruchu naprzód – powiedział nowy premier Francji, Gabriel Attal, który zastąpił na tym stanowisku byłą premier Élisabeth Borne.

W wieku 34 lat Gabriel Attal stał się w miniony wtorek najmłodszym premierem Francji w historii V Republiki. Wcześniej zajmował m.in. stanowisko rzecznika prasowego francuskiego rządu, a od lipca 2023 r. pełnił funkcję ministra edukacji narodowej. Gabriel Attal zastąpił Élisabeth Borne, byłą premier Francji, która sprawowała ten urząd od maja 2022 r.

Gabriel Attal zaczął swoją karierę polityczną w 2006 r., kiedy przystąpił do Partii Socjalistycznej (PS), z ramienia której w 2014 r. został radnym miejscowości Vanves. Po wystąpieniu z PS, w 2016 r., obecny premier wstąpił do partii La République en Marche (LREM, w 2016 r. En Marche), gdy Emmanuel Macron ogłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich. W 2017 r. Gabriel Attal został wybrany na posła do parlamentu z listy En Marche. Polityk pełnił funkcję sekretarza państwa przy ministrze edukacji narodowej, stając się w wieku 29 lat najmłodszym członkiem rządu w historii V Republiki. W latach 2020-2022 Attal był rzecznikiem prasowym francuskiego rządu, podczas gdy funkcję premiera pełnił Jean Castex. W lipcu 2023 r. Gabriel Attal został mianowany ministrem edukacji narodowej, stając się najmłodszym ministrem edukacji w historii V Republiki. 9 stycznia 2024 r. polityk został przez Emmanuela Macrona nominowany na nowego premiera Francji.

Jak wynika z sondażu opublikowanego w „Le Figaro”, 53 proc. Francuzów jest usatysfakcjonowana decyzją o nominowaniu Gabriela Attala na nowego premiera. Zdaniem 35 proc. respondentów fakt, że jest to najmłodszy premier w historii V Republiki, jest atutem (16 proc. ocenia, że jest to wada, a 49 proc. – że nie jest to ani atut, ani wada).

W grudniu barometr polityczny Ipsos-Le Point plasował Gabriela Attala na pierwszym miejscu w rankingu ulubionych polityków Francuzów.

„Gabriel Attal ma cechę wyjątkową w otoczeniu Macrona: jest popularny. Udało mu się spektakularnie podbić opinię publiczną, od kiedy jest ministrem, który obrał sobie za temat autorytet” – ocenił w „Le Figaro” eseista Alain Duhamel. Attal był ministrem edukacji przez 5 miesięcy i 20 dni. Od początku sprawowania tej funkcji swoją misję definiował jako przywrócenie autorytetu szkoły Republiki. Podczas sprawowania funkcji ministra edukacji narodowej Gabriel Attal wprowadził m.in. zakaz noszenia abai w szkole, grupy poziomujące z j. francuskiego i matematyki czy przywrócenie nauczycielom możliwości zdecydowania o powtarzaniu klasy przez ucznia.

„Zabieram ze sobą do pałacu Matignon sprawę szkoły. Zapewniam, że szkoła jest podstawą naszych działań, tym, co musi być w centrum naszych priorytetów” – zadeklarował Gabriel Attal po objęciu funkcji premiera.

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się