Ulubione Miasteczko Francuzów

Jakie będzie ulubione miasteczko Francuzów?

Francuzi co roku wybierają swoje ulubione miasteczko w konkursie Le village préféré des Français. Przedstawiamy miejscowości, z każdego francuskiego regionu, ubiegające się o tytuł Ulubionego Miasteczka Francuzów 2024.

Co roku Francuzi wybierają ulubione miasteczko w konkursie „Le village préféré des Français” (Ulubione Miasteczko Francuzów). Każdy francuski region reprezentowany jest przez jedną miejscowość. Końcowa klasyfikacja ogłaszana jest w czerwcu, podczas programu telewizyjnego, przedstawiającego każde z miasteczek.

Zwycięzca zdobywa prestiżowy tytuł „Ulubionego Miasteczka Francuzów”, który zapewnia mu rozgłos i zwiększenie liczby odwiedzających. Według danych lokalnego biura informacji turystycznej Esquelbecq w północnej Francji, wybrane w ubiegłym roku na „Ulubione Miasteczko Francuzów 2023”, w lipcu 2023 r. odwiedziło aż 7 razy więcej turystów niż w lipcu 2022 r.

Przedstawiamy miejscowości, spośród których Francuzi wybiorą w tym roku swoje „ulubione miasteczko”.

Grand Est: Monthermé

Region administracyjny, zrzeszający Alzację, Lotaryngię, Szampanię i Ardeny, reprezentowany jest w tym roku przez miejscowość Monthermé, położoną w Ardenach, w zakolu rzeki Moza. To właśnie malownicze położenie stanowi największy atut miejscowości. Oprócz punktów widokowych na Mozę i Park Regionalny Ardennes oraz portu jachtowego na uwagę zasługuje w Monthermé również XI-wieczne opactwo, Abbaye de Laval-Dieu, znajdujące się w obrębie miasteczka. Po opactwie zachowały się ruiny krużganków oraz kaplica z XVIII-wiecznymi malowidłami.

Niezależnie od wyniku konkursu na „Ulubione Miasteczko Francuzów” Ardeny będą w 2024 r. cieszyły się dużą popularnością – to w tym regionie znajduje się zamek w Sedanie, wybrany we wrześniu 2023 r. na „Ulubiony Zabytek Francuzów 2023” w podobnym konkursie. 

Île-de-France: Thomery

Thomery zyskało rozgłos we Francji dzięki Rosie Bonheur. XIX-wieczna malarka, znana głównie z obrazów przedstawiających zwierzęta, mieszkała i tworzyła w Thomery. Posiadłość i warsztat artystki są otwarte dla odwiedzających w ramach zwiedzania z przewodnikiem. Oprócz posiadłości Rosy Bonheur można w Thomery zwiedzić również XII-wieczny kościół Saint-Amand czy wybrać się na spacer wzdłuż brzegu Sekwany lub w lesie Fontainebleau, do którego przylega miasteczko. 

Owernia-Rodan-Alpy: Grignan

Miasteczko Grignan, na południu regionu Owernia-Rodan-Alpy, zabudowane jest niskimi domami, wskazującymi swoim stylem architektonicznym na wpływy sąsiadującej Prowansji. W centrum miejscowości znajduje się XVI-wieczny zamek, otoczony XI-wiecznymi murami obronnymi. W château de Grignan, będącym największym renesansowym zamkiem w południowo-wschodniej Francji, można zwiedzać komnaty, podziwiać kolekcję dzieł sztuki od XVI do XX wieku, a także dowiedzieć się o powiązaniach zamku z postacią Markizy de Sévigné, która wielokrotnie wspominała o Grignan w listach, które przeszły do historii literatury francuskiej. W Grignan znajduje się również XVII-wieczna kolegiata Saint-Sauveur i XIII-wieczna kaplica Saint-Vincent z witrażami wykonanymi przez współczesną artystkę, Ann Veronicę Janssens.

Burgundia – Franche-Comté: Cléron

Cléron odwiedzany jest przez Francuzów głównie ze względu na znajdujący się w jego obrębie rezerwat przyrody Ravin de Valbois – wąwóz charakteryzujący się bogactwem flory i fauny oraz skałami wapiennymi. Cléron przyciąga turystów również ze względu na średniowieczny zamek warowny, wybudowany w XIV wieku, którego ogrody otwarte są dla zwiedzających. Nad miejscowością górują wieża i ruiny XI-wiecznego zamku Saint-Denis.

Bretania: L’Île-Tudy

Bretońskie miasteczko L’Île-Tudy łączy urokliwe uliczki i zabytkową zabudowę z bogactwem przyrody: miejscowość znajduje się na półwyspie, u ujścia rzeki Pont-L’Abbé do morza. Oprócz brzegu morza, plaży i ożywionego małego portu zwracają uwagę, wzdłuż uliczek udekorowanych kwiatami, XV-wieczne i XVI-wieczne dawne domy rybaków, świadczące o historii L’Île-Tudy.

Region Centralny – Dolina Loary: Saint-Dyé-sur-Loire

Miejscowość Saint-Dyé-sur-Loire położona jest na brzegu Loary, 5 km od zamku Chambord i na skraju parku zamkowego. Miasteczko przyciąga odwiedzających urokliwymi uliczkami oraz brzegiem Loary z promenadą wzdłuż typowej dla regionu niskiej zabudowy. Główna ulica Saint-Dyé-sur-Loire była drogą wiodącą z zamków nad Loarą do Paryża i Hiszpanii – w miejscowości zatrzymywali się m.in. król Ludwik XIV, Franciszek I, a także Molier i La Fontaine. W XX wieku domy mieli tu Pablo Picasso oraz fotograf Henri Cartier-Bresson. 

Korsyka: Aregno 

Ze wzgórza, na którym znajduje się miasteczko Aregno, rozpościera się widok zarówno na morze, jak i na góry – panorama pięknych krajobrazów, z których słynie Korsyka. Wzdłuż krętych uliczek Aregno podziwiać można dziedzictwo architektoniczne – dawne eleganckie posiadłości burżuazji, wyglądem przypominające pałace, oraz kościół z XV-wiecznymi freskami. Dziedzictwo Aregno stanowią również lokalne tradycje – błogosławieństwo pomarańczy, połączone z procesją ulicami miasteczka, oraz A fiera di l’amandulu – targ migdałów i innych produktów regionalnych. 

Terytoria Zamorskie Francji: Deshaies (Gwadelupa)

W konkursie na „Ulubione Miasteczko Francuzów” biorą udział również Terytoria Zamorskie Francji, w tym roku reprezentowane przez miasteczko Deshaies na Gwadelupie. Oprócz rajskiej przyrody – egzotycznych roślin, wodospadów i białych plaż z palmami przy turkusowej wodzie – miasteczko posiada również dziedzictwo architektoniczne, na czele z zamkiem nawiązującym do architektury średniowiecznej. Centrum miasteczka stanowią urokliwe ulice z kolorowymi domami w stylu karaibskim oraz port. W ogrodzie botanicznym, znajdującym się na terenie dawnej posiadłości znanego francuskiego aktora i komika Coluche’a, można podziwiać najpiękniejsze gatunki roślin z Antyli. 

Hauts-de-France: Mers-les-Bains

Region Hauts-de-France, w którym znajduje się Esquelbecq, wybrane w ubiegłym roku na „Ulubione Miasteczko Francuzów 2023”, reprezentowany jest w tym roku przez Mers-les-Bains w Pikardii. Położone na północnym wybrzeżu Francji, między białymi wapiennymi klifami, miasteczko jest jedną z najbardziej urokliwych i najbardziej autentycznych francuskich nadmorskich miejscowości, pomimo popularności, jaką cieszy się w sezonie letnim od końca XIX wieku. Miasteczko znane jest z kolorowych fasad willi z czasów belle époque, kiedy było jednym z ulubionych kurortów paryskiej burżuazji.

Co roku w Mers-les-Bains odbywa się La fête des Baigneurs – święto kostiumowe, podczas którego uczestnicy przebrani są w stroje z czasów belle époque.

Normandia: Ry

Urok miejscowości Ry w Normandii stanowią typowe dla tego regionu domy szachulcowe, wokół głównej ulicy i brzegów przepływającej przez miasteczko niewielkiej rzeki Crevon. W centrum Ry znajduje się XII-wieczny kościół Saint-Sulpice z rzeźbionymi drewnianymi drzwiami renesansowymi. Miejscowość znana jest dzięki Gustave’owi Flaubertowi, który inspirował się nią, opisując miejsce akcji Pani Bovary. Dziś miasteczko wciąż przyciąga pisarzy i artystów.

Oksytania: Collioure

Miejscowość Collioure, ze swoim malowniczym portem, kolorową zabudową i promenadą na brzegu morza, nazywana jest „perłą wybrzeża Côte Vermeille”. Nad miasteczkiem górują twierdze Fort Saint Elme i Fort Dugommier, a w centrum, na wybrzeżu, znajduje się XIII-wieczny zamek. Uwagę przykuwa również kościół Notre-Dame-des-Anges, otoczony z trzech stron zatoką. Za dzwonnicę służy dawna portowa wieża ogniowa, służąca niegdyś do wskazywania statkom portu przez dym za dnia i ogień w nocy.

Collioure znane jest jako kolebka fowizmu. To tu od 1905 r. tworzyli przedstawiciele ruchu, m.in. André Derain i Henri Matisse. 

Kraj Loary: Sallertaine

Sallertaine przyciąga odwiedzających zwłaszcza swoim położeniem – miejscowość znajduje się kilkanaście kilometrów od Oceanu Atlantyckiego i otoczona jest obszarami bagiennymi. O historii miasteczka, które dawniej było wyspą, świadczą m.in. stary młyn, XII-wieczny kościół romański czy „Bourrine à Rosalie” – przykład tradycyjnej zabudowy obszarów bagiennych na początku XX wieku.

Miejscowość ożywiona jest działalnością rzemieślników, którzy zamieszkali tu w ostatnich latach i regularnie otwierają drzwi swoich warsztatów dla turystów. W Sallertaine działają zakład hafciarski, zakład szklarski oraz pracownia malarska. 

Nowa Akwitania: Villeréal

Villeréal w Nowej Akwitanii jest przykładem typowych dla tej części Francji bastyd, z charakterystycznymi arkadami wokół głównego placu. W miasteczku zachowała się średniowieczna zabudowa – domy szachulcowe oraz imponujący kościół Notre Dame wybudowany w XIII wieku w stylu gotyku południowego. 

Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże: Gassin

Miejscowość Gassin, ze średniowieczną zabudową wzdłuż wąskich krętych uliczek, położona jest malowniczo na 200-metrowej skale, z której rozpościera się widok na zatokę Saint-Tropez. Miasteczko obejmuje również plaże u wybrzeży zatoki. Piękne krajobrazy stały się tłem filmów takich jak I Bóg stworzył kobietę z Brigitte Bardot czy Kolekcjonerka. Gassin przyciągało również pisarzy, takich jak Guy de Maupassant, Françoise Sagan czy Jean d’Ormesson.

W Gassin można zwiedzać ogród botaniczny, prezentujący niemal 600 gatunków roślin prowansalskich i śródziemnomorskich. 

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się