język mirandyjski

Język mirandyjski zanika w Portugalii

Język mirandyjski, który jest drugim oficjalnym językiem Portugalii, mówi już zaledwie około 1000 osób – wynika z szacunków portugalskich władz, lingwistów oraz organizacji starających się uratować język mirandyjski.

Jak poinformował Emidio Martins, nauczyciel z regionu Tras-os-Montes w północno-zachodniej Portugalii, w ostatnich latach nie udało się przeprowadzić skutecznych inicjatyw popularyzujących wśród młodzieży naukę tego języka. “Częściowo przyczynia się do tego stereotyp, zgodnie z którym osoby mówiące tym językiem to ludzie mało wykształceni. Nikt nie chce za takiego uchodzić, nawet jeśli to tylko utarty stereotyp” – dodał Martins.

Według danych władz Portugalii w roku szkolnym 2023-2024 mirandyjskiego uczy się około 600 dzieci, głównie w regionie Tras-os-Montes, gdzie mieszka najwięcej osób mówiących w tym języku. Pochodząca z Tras-os-Montes Manuela Mendonca twierdzi, że ogłoszenie przez parlament w 1998 roku mirandyjskiego drugim oficjalnym językiem Portugalii, okazało się niewystarczające, aby uratować tę niemal “całkowicie wymarłą mowę”. Znajomość mirandyjskiego nawet w Tras-os-Montes jest dziś znikoma. To, że jeszcze mówi się tym językiem jest dużą zasługą pasjonatów lingwistyki i regionalnych popularyzatorów tradycji tego regionu. Wprawdzie znajomość tego języka romańskiego wywodzącego się od asturyjskiego deklaruje obecnie około 8 tys. mieszkańców Portugalii, ale tylko niespełna 1000 osób potrafi w praktyce posługiwać się tą mową” – dodaje lingwistka.

Najwięcej osób mówiących po mirandyjsku mieszka w położonych w pobliżu granicy z Hiszpanią gminach Miranda do Douro oraz w Vimioso.

Według lingwistów z Uniwersytetu w Vigo w związku z rzadkim posługiwaniem się mirandyjskim przez instytucje portugalskie język może zaniknąć w Portugalii w ciągu najbliższych 30 lat.

Marcin Zatyka/PAP/AJ

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się