Korea Południowa

Korea Południowa – kolejne państwo dołącza do wyścigu na Marsa

Korea Południowa zamierza wylądować na Marsie do 2045 roku, prezydent Yoon Suk Yeol, przedstawił plany wydania około 70 miliardów dolarów w nadchodzących latach na eksplorację kosmosu.

Nowo utworzona Korea Aerospace Administration (KASA) będzie zdaniem koreańskich naukowców, prowadzić działania mające na celu uczynienie z kraju nową potęgą kosmiczną, po Stanach Zjednoczonych, Rosji i Chinach.

„Zawsze wierzyłem, że istnieje nieskończone marzenie i przyszłość w kosmosie. KASA będzie dążyć do wylądowania rodzimej sondy na Księżycu do 2032 roku i umieszczenia Taegeukgi (południowokoreańskiej flagi) na Marsie do 2045 roku” – powiedział prezydent Yoon Suk Yeol.

Korea Południowa wysłała swój pierwszy orbiter księżycowy, Danuri, w 2022 r. na rakiecie SpaceX Falcon. W ubiegłym roku, po dwóch nieudanych próbach, z powodzeniem wystrzeliła swoją własną rakietę Nuri i umieściła na orbicie działające satelity. Seul przygotowuje się obecnie do czwartego wystrzelenia swojej rakiety w drugiej połowie 2025 roku.

Wzorując się na amerykańskiej NASA, KASA twierdzi, że będzie działać jako „wieża kontroli lotniczej”, nadzorując politykę kosmiczną, rozwój satelitów i misje kosmiczne, w tym eksplorację Księżyca. Kluczowe projekty obejmą rozszerzenie udziału Korei Południowej w Artemis 3, amerykańskiej misji, której celem jest umieszczenie astronautów z powrotem na Księżycu do 2026 roku.

Program badawczo-rozwojowy w agencji będzie prowadzony przez Johna Lee, który spędził 30 lat w NASA, sprawując rolę starszego doradcy w Goddard Space Flight Center w Maryland.

Prezydent Yoon Suk Yeol obiecał „zwiększyć budżet na rozwój eksploracji kosmosu o 1,5 biliona wonów (1,1 miliarda dolarów) do 2027 roku” – co stanowiłoby podwojenie obecnego budżetu kosmicznego.

Miasto Sacheon, położone na dalekim południu i siedziba agencji, stanie się „Tuluzą Azji”, powiedział Yoon Suk Yeol, odnosząc się do południowo-zachodniej Francji, postrzeganej jako europejska stolica kosmosu, gdzie swoją siedzibę ma Airbus.

KASA planuje wylądować na Księżycu w 2032 r., co jest projektem realizowanym wspólnie z Hanwha Aerospace, największą południowokoreańską firmą z branży obronnej i lotniczej.

„Naszym celem jest również wspieranie sektora prywatnego w misjach kosmicznych w jak najszerszym zakresie” – powiedział Roh Kyung-won, zastępca administratora KASA.

Jednym z ich pierwszych projektów będzie współpraca z Perigee Aerospace, południowokoreańskim startupem kosmicznym, w celu przetestowania kosmicznego pojazdu nośnego z wyspy Jeju.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się