Korea Południowa

Korea Południowa z drugim satelitą szpiegowskim

Korea Południowa umieściła na orbicie swojego drugiego krajowego satelitę szpiegowskiego, poinformowało ministerstwo obrony Seulu, po wystrzeleniu go z amerykańskiego centrum kosmicznego na rakiecie SpaceX Falcon 9.

Wkrótce po osiągnięciu orbity satelita z powodzeniem skomunikował się ze stacją naziemną, podało ministerstwo obrony Korei Południowej.

„Drugi satelita zwiadowczy naszego wojska pomyślnie oddzielił się od rakiety nośnej i wszedł na docelową orbitę” – podaje ministerstwo obrony w oświadczeniu.

Armia w Seulu stwierdziła, że jego „niezależne zdolności wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze zostały jeszcze bardziej wzmocnione dzięki udanemu wystrzeleniu. Będziemy kontynuować przyszłe starty satelitów bez przeszkód”.

Korea Południowa wystrzeliła swojego pierwszego wojskowego satelitę szpiegowskiego w grudniu 2023 roku. Został on również wyniesiony przez jedną z rakiet SpaceX Falcon 9. Najnowsze wydarzenia nasilają wyścig kosmiczny na Półwyspie Koreańskim po tym, jak Korea Północna wystrzeliła swojego pierwszego satelitę wojskowego w listopadzie ubiegłego roku. Minister obrony Seulu stwierdzi, że wojsko uważnie monitoruje sąsiadów z północy pod kątem kolejnych startów statków kosmicznych, których pierwotnie spodziewano się w marcu 2024.

„Wygląda na to, że Korea Południowa podejmuje dodatkowe środki uzupełniające” – powiedział minister obrony Seulu Shin Won-sik po wystrzeleniu satelity, dodając, że kwietniowe wystrzelenie satelity przez Pjongjang wydaje się prawdopodobne.

„Jeśli te działania przebiegną bez zakłóceń, wystrzelenie rakiety w połowie kwietnia jest bardzo możliwe. 15 kwietnia ma szczególne znaczenie dla Korei Północnej, więc mogą wtedy spróbować wystrzelić kolejnego satelitę” – dodał.

15 kwietnia to dzień urodzin przywódcy i założyciela Korei Północnej Kim Il Sunga i jest obchodzony jako Dzień Słońca w kraju, zwykle organizowane są wówczas parady wojskowe lub inne masowe wydarzenia.

Pierwszy wystrzelony południowokoreański satelita przesłał do Seulu zdjęcia centrum Pjongjangu w wysokiej rozdzielczości i według agencji prasowej Yonhap ma rozpocząć pełną misję w czerwcu 2024 roku.

Korea Południowa planuje wystrzelić łącznie pięć wojskowych satelitów szpiegowskich do 2025 roku, aby lepiej monitorować Północ. Gdy wszystkie pięć satelitów znajdzie się na orbicie i rozpocznie swoje misje, południowokoreańska armia będzie w stanie monitorować kluczowe obiekty w Korei Północnej za pomocą zdjęć wysyłanych co dwie godziny.

Korea Północna twierdzi, że jej satelita szpiegowski przesłał zdjęcia amerykańskiej bazy morskiej w Pearl Harbor na Hawajach i „głównych celów” w Korei Południowej. Wystrzelenie „Malligyong-1″ przez Koreę Północną było trzecią próbą Pjongjangu umieszczenia tego typu obiektu na orbicie, po dwóch niepowodzeniach w maju i sierpniu ubiegłego roku.

Seul twierdzi, że Korea Północna otrzymała pomoc techniczną od Rosji w zamian za broń do wykorzystania w wojnie na Ukrainie. Eksperci twierdzą, że umieszczenie działającego satelity zwiadowczego na orbicie poprawiłoby możliwości wywiadowcze Korei Północnej, zwłaszcza nad Koreą Południową, i dostarczyłoby kluczowych danych w teoretycznym konflikcie zbrojnym.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się