Letnie Igrzyska Olimpijskie

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Jakich utrudnień należy się spodziewać?

Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Paryżu od 26 lipca do 11 sierpnia. Mieszkańcy i turyści już teraz mogą spodziewać się utrudnień w przemieszczaniu się – zamkniętych obszarów w centrum miasta czy nieczynnych stacji metra.

W związku ze zbliżającymi się Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi przewidziane są w Paryżu utrudnienia w przemieszczaniu się. Niektóre obszary centrum Paryża i część stacji metra zamknięto już pod koniec maja.

Obszary zamknięte obecnie dla ruchu obejmują miejsca, w których będą się odbywać niektóre zawody na świeżym powietrzu w ramach igrzysk olimpijskich.

W związku z montażem na czas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich trybun na placu Concorde zamknięta jest od 17 maja do 21 września stacja metra Concorde dla 12. linii metra. Od 17 czerwca do 21 września na stacji Concorde nie będą się zatrzymywać również linie metra 1 i 8. W tym okresie zamknięta będzie również stacja metra Tuileries. Od 1 czerwca plac Concorde został zamknięty dla ruchu samochodowego, rowerowego i dla pieszych. Od 1 lipca zamknięty zostanie ruch na moście Pont du Carrousel, a od 15 lipca na Pont Royal. Obszar będzie „stopniowo udostępniany dla ruchu” od 29 sierpnia do 30 października.

Pola Marsowe, na których na czas igrzysk olimpijskich powstanie stadion, zostały niemal całkowicie zamknięte już na początku czerwca. Od 1 lipca zamknięty będzie most Iéna, a od 24 lipca brzeg Sekwany wokół quai Jacques-Chirac. Stopniowe otwieranie strefy dla ruchu będzie trwało od 19 września do 4 listopada.

Utrudnień należy spodziewać się również w okolicy placu Trocadéro. Od 10 czerwca dla ruchu samochodowego i pieszych zamknięta zostanie avenue des Nations Unies. Od 1 lipca zamknięty będzie park Jardins du Trocadéro, a także aleje: avenue Albert-de-Mun i część avenue Wilson. Od 16 lipca całkowicie zamknięte będą plac Trocadéro i most Iéna. Stopniowe otwieranie strefy dla ruchu ma nastąpić od 27 lipca do 8 października.

W związku z budową trybun nad Sekwaną zamknięta będzie od 1 lipca do 21 września stacja metra Champs-Élysées-Clemenceau (linie metra 1 i 13).

Od 18 do 26 lipca planowane jest również zamknięcie innych stacji znajdujących się w pobliżu miejsc rozgrywek w ramach igrzysk olimpijskich (będzie to dotyczyło częściowo linii metra: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, a także kolei podmiejskiej: RER B, C, D i E oraz Transilien). Lista zamkniętych stacji zostanie opublikowana przed 18 lipca na rządowej platformie anticiperlesjeux.gouv.fr.

Na tydzień przed rozpoczęciem Letnich Igrzysk Olimpijskich niektóre strefy Paryża zostaną objęte zakazem przemieszczania się. Przebywać tam będą mogły jedynie osoby posiadające kod QR – mieszkające bądź pracujące w obrębie danej strefy. Zakazem przemieszczania się zostaną objęte m.in. brzegi Sekwany na całej długości w obrębie Paryża, okolice miejsc rozgrywek, niektóre ulice, głównie w centrum miasta, a także m.in. Luwr czy dworzec Austerlitz. Do muzeum będzie można jednak wejść, okazując zakupiony wcześniej bilet. Z dworca będą mogli natomiast korzystać podróżni posiadający bilet na pociąg.

Mapa stref, które będą zamknięte podczas igrzysk olimpijskich, udostępniona jest na rządowej platformie: anticiperlesjeux.gouv.fr/carte-interactive-impacts-deplacements-ile-france.

Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Paryżu od 26 lipca do 11 sierpnia. Igrzyska paraolimpijskie będą trwały od 28 sierpnia do 8 września.

Julia Mistewicz-Delanne z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się