Monte Cassino

Monte Cassino przygotowuje się do obchodów 80. rocznicy bitwy

Na Monte Cassino trwają przygotowania do uroczystych obchodów 80. rocznicy bitwy, stoczonej przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, którzy zdobyli wzgórze. „W tych mrocznych czasach wojny to będzie ceremonia o wyjątkowej wymowie”- mówi opat opactwa benedyktynów Luca Fallica. Do rocznicy przygotowuje się także Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Nowych Mediów (wydawca miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”, ale co ważniejsze inicjator globalnego projektu „Opowiadamy Polskę światu”).

W dniu 18 maja 1944 roku po zaciętych walkach 2 Korpus Polski zdobył wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się na nim klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2 931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Ponad tysiąc żołnierzy z ich dowódcą spoczywa na cmentarzu wojennym na Monte Cassino, który będzie miejscem głównych polskich uroczystości po południu 18 maja. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda wraz z delegacją rządu i parlamentu oraz wojska, kombatantami i ich rodzinami, przedstawicielami dyplomacji, Polonii, Kościoła i włoskich władz i urzędów oraz wielu stowarzyszeń z obu krajów. Przybędzie łącznie kilka tysięcy osób. Oczekiwany jest prezydent Włoch Sergio Mattarelli.

Już dziś trwają przygotowania do uroczystości, które w roku 80-lecia będą miały szczególnie podniosły charakter. Jednym z głównych zadań jest przygotowanie terenu ceremonii, który zostanie powiększony ze względu na wysoką liczbę uczestników.

Na płytę cmentarza będzie mogło wejść około 700 osób. Ponad trzy tysiące osób otrzyma miejsce na przylegających do nekropolii błoniach, z których dobrze widać cmentarz. Ponadto opracowywana jest logistyka sprawnego wjazdu pojazdów z uczestnikami uroczystości na wzgórze oraz ich zjazdu, który – co wynika z wymogów bezpieczeństwa – będzie możliwy po odjeździe najwyższych delegacji państwowych, czyli w późnych godzinach wieczornych.

O trwających przygotowaniach mówi nam opat benedyktyńskiego opactwa na wzgórzu ojciec Luca Fallica. „Uruchomiona została maszyna organizacyjna, także z udziałem przedstawicieli ambasady polskiej” – podkreślił włoski benedyktyn, mianowany opatem przez papieża Franciszka na początku zeszłego roku. Zakonnik zwrócił uwagę na szczególną wymowę obchodów w obecnym czasie, naznaczonym przez konflikty.

„Pamięć o tym, co wydarzyło się 80 lat temu powinna nakłonić nas, by nie popełniać tych samych błędów. Pamięć o wojnie powinna stać się apelem o pokój, o pokój w Europie, ale także w innych częściach świata, gdzie trwają konflikty i wojny, zalewające dalej ziemię krwią” – powiedział opat z Monte Cassino. I dodał: „Papież Franciszek często mówi o trzeciej wojnie światowej w kawałkach. Kiedy niedawno prezydent Włoch Sergio Mattarella przybył tu, by upamiętnić 80. rocznicę zniszczenia Cassino, powiedział, że właśnie dlatego, że było to miasto męczeńskie, powinno być miastem pokoju. I to jest najważniejsze przesłanie”.

Uroczystości w 80.rocznicę bitwy o Monte Cassino potrwają w tym rejonie Włoch pięć dni. Ramowy program przygotował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Rozpoczną się one 17 maja w miejscowości Piedimonte San Germano od uroczystości przy pomniku 6 Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich.

W sobotę 18 maja o godzinie 16.00 rozpocznie się msza święta połączona z odczytaniem apelu poległych oraz ceremonią złożenia kwiatów i wieńców.

W niedzielę 19 maja odbędą się uroczystości przewidziane w programie władz miasta Cassino. Szczegóły zostaną ogłoszone później.

W poniedziałek rano w Cassino złożone zostaną kwiaty przed popiersiem generała Władysława Andersa na placu – Largo Generale Anders. Po południu w miejscowości Acquafondata odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów przed pamiątkowym cokołem w miejscu pierwotnego pochówku poległych żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

21 maja we wtorek w San Vittore del Lazio złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy. Uroczystości zakończą się w Mignano Monte Lungo złożeniem kwiatów na włoskim cmentarzu wojennym.

Sylwia Wysocka/PAP/AJ

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się