Saint-Denis

Wpłacający 15 euro sfinansują 15200 elementów odbudowywanej iglicy bazyliki w Saint-Denis

Rozpoczęły się prace nad odbudową iglicy wieży bazyliki w Saint-Denis pod Paryżem. Prace mają pomóc w promowaniu Saint-Denis jako miejsca ważnego dla francuskiego dziedzictwa – tutejsza bazylika jest nekropolią francuskich władców.

Ruszyły prace nad odbudową iglicy wieży bazyliki w podparyskim Saint-Denis. Gotycka bazylika jest nekropolią władców Francji.

Iglica, wysoka na 90 metrów, będzie taka sama jak poprzednia, rozmontowana w 1847 r. Po latach dyskusji nad projektem odbudowy iglicy ostatecznie podjęto decyzję o rozpoczęciu prac, które mają trwać do 2029 r.

Przywrócenie iglicy na wieży ma sprawić, że bazylika będzie widoczna z daleka, jako obiekt dominujący nad centrum miasta. „Odbudowa iglicy przekroczyła podziały polityczne; to jest jej siła i symbol dynamiki miasta” – stwierdził burmistrz Saint-Denis, Mathieu Hanotin z Partii Socjalistycznej, który podczas kadencji poprzedniego burmistrza miasta był przeciwny temu projektowi. Obecnie Mathieu Hanotin zaangażowany jest jednak w projekt odbudowy iglicy, a przywrócenie świetności dziedzictwa Saint-Denis i naprawa reputacji miasta, uważanego za niebezpieczne, jest priorytetem nowego burmistrza. „Odbudowa nawiązuje do chrześcijańskich korzeni Francji i powinna przyczynić się do odnowy państwa” – stwierdził.

Pierwszym etapem prac ma być umocnienie wieży, tak aby mogła utrzymać ciężką iglicę. Iglica, częściowo pochodząca z XIII wieku, zdemontowana w 1847 r. – z powodu zniszczeń wywołanych uderzeniem pioruna i huraganem – będzie mogła być odbudowana przy zachowaniu jej pierwotnego wyglądu dzięki poświęconej jej bogatej dokumentacji oraz dawnym fotografiom.

Prace nad odbudową iglicy mają zakończyć się w 2029 r. Wcześniej, od 2025 r., dla odwiedzających przy bazylice otwarte zostanie centrum kulturalne poświęcone odbudowie iglicy i jej znaczeniu dla dziedzictwa Saint-Denis. Będzie tam można m.in. zobaczyć filmy o technikach wykorzystywanych przy odbudowie czy wziąć udział w spotkaniach z rzemieślnikami prezentującymi swoją pracę przy projekcie. W odbudowę iglicy i renowację części bazyliki zaangażowanych będzie ok. 130 robotników.

Na odbudowę iglicy przeznaczone zostanie ok. 37 milionów euro. Większość kosztów pokryje rada regionu Île-de-France i departamenty aglomeracji paryskiej. Do zebrania całkowitej kwoty, potrzebnej do zakończenia prac, brakuje 3,5–5 mln euro. Burmistrz powierzył Fundacji dla dziedzictwa (Fondation du patrimoine) zorganizowanie kampanii mającej pozwolić na zebranie potrzebnej kwoty. Darczyńcy mogą wpłacić 15 euro, aby sfinansować jeden z 15 200 elementów potrzebnych do odbudowy iglicy. Następnie będą mogli śledzić przez internet etapy, przez które przejdzie sfinansowany przez nich kamienny element – od szlifowania po umieszczenie w konstrukcji iglicy.

Bazylikę w Saint-Denis odwiedza rocznie ok. 100 000 zwiedzających, a miasto znane jest bardziej ze stadionu Stade de France i problemów z bezpieczeństwem. Bazylika w Saint-Denis jest jednak ważnym świadectwem historii Francji – pochowano tam 43 królów i 32 królowe – z dynastii Merowingów, Karolingów, Kapetyngów, Walezjuszów, Valois-Anjou i Burbonów.

Odbudowa iglicy bazyliki w Saint-Denis ma przypominać o roli chrześcijaństwa w dziedzictwie Francji.

Julia Mistewicz

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się