ranking

Najlepsze francuskie miasta do życia

7 lutego 2024, Julia MISTEWICZ z Paryża
Świat

Ranking miejscowości we Francji, w których żyje się najlepiej, oparty jest na 187 kryteriach, takich jak jakość życia, bezpieczeństwo czy infrastruktura.

Doroczny ranking miast i miejscowości we Francji, w których żyje się najlepiej, przygotowany został przez stowarzyszenie Villes et villages où il fait bon vivre i opublikowany przez „Journal du Dimanche”.

34 808 francuskich gmin oceniono na podstawie 187 kryteriów, takich jak: jakość życia, bezpieczeństwo, transport, edukacja, podatki, ochrona środowiska czy sport i rekreacja.

Ranking najlepszych miast do życia i zwycięzca: Angers

Kolejny raz z rzędu miastem (powyżej 2000 mieszkańców), w którym żyje się najlepiej, zostało Angers. Miasto uniwersyteckie w Kraju Loary, w którym studenci stanowią 18 proc. mieszkańców, znalazło się na pierwszym miejscu w zakresie bezpieczeństwa, podatków, a także obszarów zielonych (102 m kw. zieleni na mieszkańca, przy średniej w kraju wynoszącej 50 m kw. na mieszkańca). Zgodnie z badaniem INSEE w latach 2015–2021 zanotowano w Angers wzrost liczby mieszkańców o 13 926, zatem średnio 2300 rocznie.

Za Angers na trzech kolejnych miejscach plasują się miasta położone w Nowej Akwitanii, na wybrzeżu Atlantyku: Bayonne, Biarritz i Anglet, doceniane za jakość życia i poziom bezpieczeństwa znacznie przewyższający średnią w kraju. W rankingu dużych miast wysoko oceniono również Annecy (Owernia-Rodan-Alpy), Lorient (Bretania), Rennes (Bretania), La Rochelle (Nowa Akwitania), Brest (Bretania) i Rodez (Oksytania). Paryż plasuje się natomiast w rankingu dużych miast na 103. miejscu. Francuska stolica jest oceniana negatywnie zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa i podatków lokalnych.

Ranking najlepszych do życia miasteczek i zwycięzca: Guéthary

W rankingu miejscowości poniżej 2000 mieszkańców na pierwszym miejscu plasuje się Guéthary, miasteczko portowe położone na wybrzeżu Atlantyku. Wysoko oceniono również miejscowości: Martinvast (Normandia), Épron (Normandia), Peltre (Lotaryngia) i Authie (Normandia). Część z miejscowości znajdujących się wysoko w rankingu doceniana jest za położenie niedaleko dużego miasta, zapewniającego łatwo dostępne usługi i dobrą jakość infrastruktury przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości życia i spokojnego charakteru miasteczka. Martinvast położone jest niedaleko Cherbourga (14. miejsce w rankingu miast), Épron i Authie znajdują się blisko Caen, a Peltre dzieli od Metzu zaledwie kilka kilometrów.

Najlepsza do życia: Owernia-Rodan-Alpy

Najwięcej miast i miejscowości znajdujących się w zestawieniu położonych jest w regionie Owernia-Rodan-Alpy. Region doceniany jest za dynamizm gospodarczy, dziedzictwo historyczne, jakość życia i infrastrukturę sportową.

Julia Mistewicz, Paryż

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się