festiwal filmowy

Najważniejsze festiwale filmowych debiutantów w Polsce

Polska jest rajem dla młodych filmowców, którzy swoje produkcje mogą zaprezentować na festiwalach w całym kraju, wiele z nich o międzynarodowym prestiżu.

Oprócz głośnych premier filmów wysokobudżetowych, których jest i będzie w tym roku mnóstwo – drugą część”Diuny” już możemy oglądać w kinach – uwagę warto zwrócić także na kino niezależne. Polska jest rajem dla młodych filmowców, którzy swoje produkcje mogą zaprezentować na festiwalach w całym kraju, wiele z nich o prestiżu międzynarodowym. Filmy niezależne mają to do siebie, że jest oknem do trochę innego świata – to, czym kino wysokobudżetowe się nie zajmuje, zauważają niezależni twórcy, rzucając światło na często ważne, a zupełnie niekomentowane kwestie. I nierzadko dorównują przy tym jakościom i profesjonalizmem najznamienitszym hollywoodzkim reżyserom.

OFF CAMERA – Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego

Siedemnasta edycja festiwalu OFF CAMERA przypada w tym roku na majówkę – między 26 kwietnia a 5 maja. Jego głównym punktem programu będą jak zawsze dwa konkursy: o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy (dla międzynarodowych debiutów lub drugich filmów) oraz Nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych (dla produkcji polskich). Poza oglądaniem filmów liczyć można również na różnego rodzaju spotkania, wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne oraz inne wydarzenia.

Osoby powyżej 17 roku życia są zaproszone do uczestniczenia w festiwalu jako wolontariusze.

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”

Festiwal „Młodzi i Film” ma się czym pochwalić. Jest to nie tylko najstarszy w Polsce festiwal poświęcony wyłącznie debiutom, ale również kuźnia talentów – na przestrzeni 42 edycji debiutowali na nim tacy twórcy, jak m.in. Agnieszka Holland, Holland, Krzysztof Zanussi czy Marcin Wrona. Co roku do konkursów zgłaszanych jest około 200 filmów.

Poza trzema konkursami (Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych, Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych) w ramach festiwalu odbywają się również spotkania z ekipami filmowymi, koncerty, pokazy konkursowe i inne atrakcje. Tegoroczna, 43. edycja planowana jest na 10-15 czerwca.

Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich KLAPS

VI Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy organizuje festiwal KLAPS już po raz piętnasty; w tym roku tematem przewodnim jest komedia. Jak w przypadku większości festiwali szkolnych, konkurs jest skierowany do osób w wieku 15-24 lat, dopiero zaczynających swoją przygodę z filmem. 

Filmy będą nagradzane w czterech kategoriach: fabuła, dokument, animacja i teledysk. Finaliści zostaną zaproszeni na jednodniowe warsztaty filmowe, natomiast ogłoszenie ostatecznych wyników nastąpi 27 maja.

Konkurs filmowy „Ostry kieł wampira”

Jak można wywnioskować po samej nazwie – jest to konkurs horrorów. Krótkometrażowe filmy zostaną zaprezentowane w ramach XXI Wakacyjnego Przeglądu Horrorów w dniach 5-7 lipca. To z pewnością bardzo interesująca propozycja dla osób, które lubią się bać, a termin również jest idealny – nic nie daje takiej ulgi na lipcowe upały jak lodowaty uścisk strachu.

Konkurs organizuje Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance, ale swoje produkcje mogą zgłaszać filmowcy z całej Polski.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima

W ramach festiwalu odbywają się trzy konkursy. „Etiuda” jest kierowana do studentów uczelni filmowych i artystycznych, a zgłaszane filmy musiały powstać w ramach zajęć bądź jako prace dyplomowe. W „Animie” kandydować mogą zarówno studenci, jak i profesjonaliści, ale tu istnieje ograniczenie formy – kwalifikują się wyłącznie filmy animowane. W ramach „Animy.PL” w szranki staną zaś filmy animowane wyprodukowane w Polsce.

Trzydziesta pierwsza edycja festiwalu odbędzie się w Krakowie w dniach 19-24 listopada. Prace konkursowe zgłaszać można do końca czerwca.

Joanna Talarczyk

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się