ministerstwo obrony
Fot. Wojsko Polskie

Polska wyśle żołnierzy do ochraniania Igrzysk w Paryżu

Jak podało francuskie ministerstwo obrony, „wiele krajów” wyśle do Francji żołnierzy na czas Letnich Igrzysk Olimpijskich. Wśród krajów, które zapowiedziały udział swoich żołnierzy w ochronie wydarzenia, znajduje się również Polska.

Jak precyzuje ministerstwo, zagraniczni żołnierze nie po raz pierwszy zaangażowani są w zapewnianie bezpieczeństwa podczas wydarzeń masowych. Podczas mistrzostw świata w rugby, które odbyły się we Francji jesienią 2023 r., w ochronie wydarzenia francuska policja wspomagana była przez 160 funkcjonariuszy policji z innych krajów europejskich. Francuscy żandarmi pomagali natomiast w ochronie miejsc rozgrywek mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze.

Na początku 2024 r. francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadziło rozmowy z 46 partnerami zagranicznymi w celu porozumienia o wysłaniu do Francji na czas Letnich Igrzysk Olimpijskich ok. 2000 zagranicznych funkcjonariuszy.

Jak poinformował w serwisie X polski minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, „Siły Zbrojne RP dołączą do międzynarodowej koalicji powołanej przez Francję w celu wsparcia przygotowań i zabezpieczenia Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku”. „Do Paryża zostanie skierowana grupa zadaniowa naszych żołnierzy, w tym przewodników z psami. Jej głównym celem będzie podejmowanie działań związanych z wykrywaniem ładunków wybuchowych i przeciwdziałania zjawiskom terrorystycznym” – zadeklarował minister.

Francuskie ministerstwo obrony przekazało, że podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu zmobilizowanych może być 18 000 francuskich żołnierzy, z czego 3000 żołnierzy sił powietrznych.

Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Paryżu w dniach od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 r. Rozgrywki będą zorganizowane głównie w Paryżu i regionie paryskim (m.in. w Wersalu i Saint-Denis), a także w różnych miastach w całej Francji (m.in. w Marsylii, Lyonie, Bordeaux i Nantes) oraz na Tahiti.

Na cztery miesiące przed rozpoczęciem Letnich Igrzysk Olimpijskich wprowadzono we Francji najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego w związku z atakiem terrorystycznym w sali koncertowej w Moskwie 22 marca 2024 r.

Jak wynika z sondażu opublikowanego w styczniu przez „Le Figaro”, większość Francuzów (67 proc.) opowiada się za wprowadzeniem na czas Letnich Igrzysk Olimpijskich zwiększonych środków bezpieczeństwa, nawet kosztem wolności osobistej. 39 proc. osób obawia się podczas igrzysk ataków terrorystów wmieszanych w tłum, 37 proc. powstania paniki, a 32 proc. ataku bronią białą. Jedynie 12 proc. respondentów nie obawia się żadnej formy ataku podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się