Powstali 1863–64 – wystawa Muzeum Historii Polski w

Powstali 1863–64 – wystawa Muzeum Historii Polski w Wilnie

Na dziedzińcu wileńskiego Pałacu Wielkich Książąt Litewskich została otwarta multimedialna wystawa „Powstali 1863–64”, przygotowana przez Muzeum Historii Polski. Wystawa ma charakter edukacyjny – powiedział Robert Kostro, dyrektor polskiej placówki muzealnej. 

„Jest to duża wystawa o charakterze edukacyjnym, a nasi pracownicy zajmą się tym, żeby informacje o powstaniu trafiły do jak najliczniejszego grona młodzieży” – powiedział Kostro.

Plenerowa ekspozycja przygotowana z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego w trzech wersjach językowych – litewskiej, polskiej i angielskiej – składa się z 16 pawilonów, w których pokazywane są przedstyczniowe manifestacje, przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i grup społecznych, doniesienia światowej prasy, biżuteria patriotyczna czy powstańcza moda.

Jest też multimedialna kopuła, gdzie pokazywane są krótkie filmy animowane opowiadające o bitwach i ważnych wydarzeniach zrywu, które pozwalają przenieść się na chwilę w czasy powstania.

Do opowiedzenia o powstaniu wykorzystywane są wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki, fragmenty prasy z epoki. Najmłodsi podczas zwiedzania będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle i zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

„Czy kosa była lepsza od karabinu? Dlaczego dyktatura Mariana Langiewicza trwała zaledwie kilka dni? Jaki był udział kobiet w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Odpowiedzi na te inne pytania związane z największym zrywem niepodległościowym w historii Polski XIX wieku można odnaleźć na wystawie plenerowej Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, poświęconej Powstaniu Styczniowemu” – zachęcają organizatorzy.

Wystawa „Powstali 1863–64″ była już przedstawiana w wielu miastach Polski. W Wilnie będzie czynna do 19 maja, a wstęp na nią jest wolny.

Aleksandra Akińczo/PAP/eg

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się