Rzeźb Partenonu

Prawdziwe kolory Rzeźb Partenonu

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge odnaleźli ślady farby, którymi pokryte były pierwotnie słynne, antyczne Rzeźby Partenonu. To archeologiczna sensacja dla wszystkich interesujących się starożytnością.

Rzeźby Partenonu, które można oglądać w Muzeum Brytyjskim, od wieków zachwycały bielą kamienia, z którego zostały wykonane, ale prace badaczy wskazują na to, że w momencie swojego powstania wyglądały one zupełnie inaczej.

Historycy sztuki oraz specjaliści od technologii związanych z konserwacją zabytków, wywodzący się zarówno z uniwersytetu King’s jak i Instytutu Sztuki w Chicago, użyli techniki obrazowania cyfrowego, by zbadać powierzchnie Marmurów w sposób mikroskopijny. W ten sposób odkryte zostały antyczne, niedostrzegane wcześniej pozostałości farb, ozdabiających kiedyś figury z Partenonu. Ich odkrycia zostały opublikowane w anglojęzycznym miesięczniku Antyk.

Artyści Partenonu byli zwolennikami metody rzeźb polichromowanych (pokrywania powierzchni wieloma barwami red.). Użyli powierzchni mimetycznych rzeźby, by osiągnąć finałowy efekt – wyjaśnia dr. Will Wooton, dyrektor Działu Antyku na uniwersytecie King’s.

Zespół badaczy uniwersyteckich użył również obrazowania luminescencyjnego, by za pomocą naświetlania wydobyć elementy pigmentu znanego jako egipski błękit. Była to barwa tworzona z mieszanki wapnia, miedzi i krzemu. Osoby zajmujące się badaniem rzeźb Partenonu zaznaczają, że była to jedyna farba koloru niebieskiego, dostępna starożytnym Grekom. Wykryto także małe smugi białego oraz fioletowego pigmentu, co zaciekawiło badaczy nawet bardziej niż egipski błękit. Barwa fioletowa była bowiem niezwykle trudna do osiągnięcia w czasach antycznych i zwykle była wykonywana z części skorupiaków. Próbki znalezione w rzeźbach znajdujących się w londyńskich zbiorach nie wykazały jednak takiego pochodzenia, co może oznaczać, że natrafiono na zupełnie nowy rodzaj starożytnej fioletowej farby.

Odkrycia kolorów, które kiedyś pokrywały słynne Rzeźby Partenonu, są częścią większego trendu w historii sztuki ostatnich. Coraz częściej natrafiamy na wskazówki sugerujące nam, że zabytki antyku, których piękno stanowi dla nas biały, czysty kamień, wyglądały zupełnie inaczej. Świątynie i budowle starożytnej Grecji, Rzymu czy Egiptu teraz obdarte z barw przez ząb czasu, były w dniach swojej świetności barwne, ozdabiane całą paletą kolorów.

Maciej Bzura

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się