Rakieta Ariane 6 – dzięki niej Unia Europejska nadrobi swoje opóźnienia w kosmosie?
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że rakieta nowej generacji Ariane 6, kluczowa dla europejskiego programu kosmicznych, ma wystartować 9 lipca po latach opóźnień.
Start odbędzie się w europejskim porcie kosmicznym w Kourou w Gujanie Francuskiej, która graniczy z Brazylią. Inauguracyjny lot był pierwotnie planowany na 2020 rok, ale pandemia COVID-19 i powtarzające się problemy techniczne uniemożliwiały go, pozbawiając Europę niezależnego sposobu wysyłania ciężkich misji w kosmos.
Kolejna porażka nastąpiła w 2022 r., kiedy to pierwszy komercyjny lot lżejszej rakiety nośnej, Vega-C, zakończył się niepowodzeniem. A poprzedniczka Ariane 6, Ariane 5, wystartowała po raz ostatni w lipcu 2023 roku po 27 latach startów.
„Wychodzimy z kryzysu rakiet nośnych, wracamy do gry. Cieszę się, że mogę ogłosić, że pierwsza próba startu odbędzie się 9 lipca” – mówi szef ESA Josef Aschbacher.
„Program był opóźniony, wszyscy na tym ucierpieliśmy, ale jest to powrót Europy do dostępu do przestrzeni kosmicznej i jesteśmy pewni daty” – stwierdza Philippe Baptiste, szef francuskiej agencji kosmicznej CNES.
Centralny rdzeń rakiety został przeniesiony na stanowisko startowe w kwietniu w ramach przygotowań do startu. Jak twierdzi ESA, Europa stara się nadążyć za rosnącą konkurencją na rynku rakiet, ale jednorazowa konstrukcja Ariane 6 stoi w wyraźnym kontraście z pojazdami wielokrotnego użytku produkowanymi przez SpaceX Elona Muska.
Aschbacher powiedział, że Ariane 6 to ta sama klasa ciężkich rakiet, co Falcon 9 firmy SpaceX, choć przyznał, że istnieje kluczowa różnica między tymi dwoma pojazdami: „Możliwość ponownego użycia to coś, nad czym musimy popracować, to będzie dla następnej generacji”.
Górny stopień rakiety Ariane 6 jest napędzany silnikiem, który można ponownie uruchomić, aby dostarczyć kilka satelitów na różne orbity podczas tego samego lotu.
„Start utoruje drogę dla operacji komercyjnych i znaczącego wzrostu w ciągu najbliższych dwóch lat. Ariane 6 to potężna, wszechstronna i skalowalna rakieta nośna, która zapewni Europie autonomiczny dostęp do przestrzeni kosmicznej” – mówi Martin Sion, dyrektor generalny ArianeGroup, głównego wykonawcy rakiety.
„Rakieta ma już listę zamówień na 30 misji. Przygotowujemy się już do drugiego startu Ariane 6 przed końcem tego roku, a następnie stałego wzrostu do około 10 startów rocznie, gdy osiągniemy prędkość przelotową” – dodał.
Emil Gołoś