Rubio-Tusk

Polemika Rubio-Tusk: „inwazja imigrantów jest dla nas ważniejsza niż Ukraina”

Jestem za wsparciem Ukrainy, ale najpierw musimy pomóc Ameryce – powiedział w czwartek senator republikanów Marco Rubio, komentując wypowiedź premiera Donalda Tuska krytykującą republikańskich senatorów za blokowanie pomocy dla Kijowa. Polemika Rubio-Tusk ciekawym wydarzeniem tego dnia.

Marco Rubio dodał, że gdyby Polska została najechana przez miliony nielegalnych imigrantów, zrozumiałby republikanów, bo najpierw chciałaby zająć się tym, a nie Ukrainą. „Moje przesłanie dla Polski brzmi: Jeśli zostaliby ofiarą inwazji ośmiu milionów nielegalnych imigrantów, zrozumielibyśmy, że woleliby zająć się tym, zanim zajmą się Ukrainą” – powiedział wiceprzewodniczący senackiej komisji ds. wywiadu i były kandydat na prezydenta. Skomentował w ten sposób czwartkowy wpis premiera Donalda Tuska na platformie X.

„Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niepodległość, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się” – napisał premier, odnosząc się do środowego głosowania w Senacie, gdzie głosami głównie republikanów odrzucony został projekt ustawy łączącej pomoc dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu z restrykcjami imigracyjnymi.

Kwestia pomocy Ukrainie nie została jeszcze całkowicie skreślona w Senacie. W czwartek planowane jest głosowanie nad otwarciem debaty na temat osobnego, opiewającego na 95 mld pakietu środków dla partnerów USA. Jeszcze w środę wydawało się, że uzyska on wsparcie wymaganej liczby 60 senatorów, jednak obecnie jego losy nie są pewne. Rubio zadeklarował, że zagłosuje przeciwko dalszym pracom nad projektem, jeśli nie będzie w niej poprawki zaostrzającej prawo imigracyjne – chyba że prezydent Biden podpisze rozporządzenie wykonawcze odwracające wszystkie zmiany w polityce na południowej granicy.

„Popieram pomoc Ukrainie, ale musimy najpierw pomóc Ameryce. Ameryka nie przyda się Polsce i innym sojusznikom, jeśli jako kraj będziemy musieli przeznaczać coraz więcej zasobów na osiem milionów ludzi, którzy są tu nielegalnie” – powiedział senator. Pytany o ocenę szans pakietu dla Ukrainy, stwierdził, że jeśli nie dojdzie do zabezpieczenia granicy, „dojdzie do bitwy” w Kongresie. Dodał jednak, że są szanse na przyjęcie ustawy.

Według Marco Rubio reformy imigracyjne w pierwotnym projekcie republikanów zostały odrzucone, bo nie naprawiłyby one problemów Ameryki. Jeszcze w grudniu 2023 roku republikanie w Senacie opowiedzieli się przeciwko „czystej” ustawie ze środkami dla Ukrainy i Izraela, domagając się zaostrzenia polityki migracyjnej. Kiedy już jednak ogłoszono negocjowany przez obydwie partie projekt restrykcji – pozwalający prezydentowi na „zamknięcie granicy” z Meksykiem i znacznie zaostrzający procedurę azylową – republikanie sprzeciwili się temu rozwiązaniu, głównie z uwagi na intensywną presję ze strony byłego prezydenta Trumpa.

Część polityków partii, w tym lider republikanów w Senacie Mitch McConnell, sugerowała, że Trump nie chciał przegłosowania ustawy, ponieważ kryzys na granicy jest dla niego korzystny w kampanii wyborczej.

Oskar Górzyński/PAP/AJ

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się