Orhan Pamuk

Wiemy, kiedy Orhan Pamuk przyjedzie znów do Polski

Nagrodzony literackim Noblem turecki pisarz Orhan Pamuk będzie we wrześniu ponownie z wizytą w Polsce, gdzie zagości na poznańskim Malta Festivalu.

Orhan Pamuk – autor głośnej powieści „Nazywam się Czerwień” przyjedzie do Poznania 7 września , aby najpierw wysłuchać w Teatrze Wielkim opery opartej na jego książce, a następnie spotka się z uczestnikami festiwalu.

Powieść „Nazywam się Czerwień” ukazała się w 1998 r. Dzięki niej Orhan Pamuk zyskał światową sprawę, a w 2006 r. został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. I właśnie to monumentalne dzieło stało się bazą dla „Ja, Seküre”. Operę, którą napisał i skomponował Aleksander Nowak, będzie można podziwiać 7 września w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki. Dzień później odbędzie się spotkanie z Pamukiem – zapowiadają organizatorzy festiwalu Malta.

Orhan Pamuk – komentator społeczny

Orhan Pamuk uznawany jest w Turcji za komentatora społecznego, choć on sam mówi o sobie, że jest tylko twórcą fikcji literackiej. Był pierwszym pisarzem świata muzułmańskiego, który publicznie potępił fatwę skazującą na śmierć Salmana Rushdiego. Środowiska ekstremistyczne ze świeckim nacjonalizmem i wojskiem atakowały go kilkakrotnie. Za powiedzenie w jednym z wywiadów o przeprowadzonej przez jego kraj rzezi Ormian wytoczono mu proces, choć ostatecznie wycofano się z zarzutów.

Turecki Noblista był już rok temu gościem Malta Festivalu. Podczas wizyty w Poznaniu odebrał również tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Oprócz tureckiego pisarza na Malta Festival przyjedzie także nominowana do pokojowego Nobla Jaha Dukureh, która ma wygłosić przemówienie podczas inauguracji imprezy.

„Urodzona w Gambii aktywistka w wieku zaledwie kilku dni została poddana okaleczeniu narządów płciowych. Po przenosinach do Nowego Jorku zaangażowała się, za pośrednictwem założonej przez siebie organizacji, w walkę z masowymi okaleczeniami dziewczynek. Jej starania doprowadziły zresztą do zakazania wykonywania podobnych zabiegów w Gambii” – podają organizatorzy.

W 2016 r. Dukureh znalazła się na liście „Time 100” wyróżniającej setkę najbardziej wpływowych osób na świecie. W 2018 r. znalazła się w gronie nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla. Została także mianowana ambasadorką ONZ kobiet w Afryce.

Biuro prasowe Malta Festivalu podało też, że noblowskich akcentów podczas Malty będzie więcej. Odbędzie się wieczór poezji zainicjowany przez Fundację Wisławy Szymborskiej. Spotkanie w Polskim Teatrze Tańca będzie się koncentrowało na twórczości polskiej noblistki.

Na Malcie pojawią się też Krzysztof Warlikowski i Nowy Teatr ze spektaklem „Elizabeth Costello | J.M. Coetzee”. Organizatorzy festiwalu podali, że sztuka jest hołdem dla bohaterki stworzonej przez noblistę Johna Maxwella Coetzeego, która w jego powieściach zabiera ważny głos w kwestiach filozoficznych, ekologicznych, społecznych i egzystencjalnych, przemawia i apeluje do sumień w sprawie losu zwierząt, nierówności społecznych i wykluczenia osób starszych czy kalekich.

Pierwszy festiwal Malta odbył się w Poznaniu w 1991 r. Nazwa pochodzi od Jeziora Maltańskiego, przy którym organizowano plenerowe przedstawienia teatralne.

Impreza zaliczana jest do największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy Środkowo-Wschodniej. Organizatorzy ostatniego, 33. festiwalu, przygotowali dla widzów prawie 50 wydarzeń w 13 lokalizacjach Poznania, z udziałem prawie 200 artystów. Tegoroczny Malta Festival potrwa do 15 września.

Oprac.: Anna Druś, PAP

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się