Zapraszamy do Francji. Przedstawiamy wybór pięciu wystaw, które warto odwiedzić obecnie we Francji. Od Lille po Tuluzę, od Hawru po Niceę francuskie muzea – zarówno te największe, jak i mniejsze, poświęcone artystom związanym z francuskimi regionami i inspirującym się bogactwem ich krajobrazów – przez cały rok proponują bogatą ofertę wystaw.

Zapraszamy do Francji. Nasze rekomendacje na grudzień

Przedstawiamy wybór pięciu wystaw, które warto odwiedzić obecnie we Francji. Od Lille po Tuluzę, od Hawru po Niceę francuskie muzea – zarówno te największe, jak i mniejsze, poświęcone artystom związanym z francuskimi regionami i inspirującym się bogactwem ich krajobrazów – przez cały rok proponują bogatą ofertę wystaw.

1. Nantes: Suzanne Valadon. Un monde à soi

Głośna wystawa „Suzanne Valadon. Un monde à soi”, która spotkała się z dużym sukcesem w lecie, gdy była pokazywana w Centre Pompidou w Metzu, w zimie pokazywana jest w Nantes. Wystawa skupia się na podkreśleniu nowoczesności i odwagi twórczości Suzanne Valadon, jednej z emblematycznych postaci bohemy artystycznej Montmartre’u, artystki niewpisującej się w dominujące prądy swojej epoki i broniącej swoją sztuką konieczności przedstawiania rzeczywistości w czasach, kiedy dominowały kubizm i abstrakcjonizm. 

Suzanne Valadon. Un monde à soi, do 11 lutego 2024 r. Musée d’arts de Nantes, 10 rue Georges Clemenceau, Nantes (Kraj Loary)

2. Marsylia: Fashion folklore

Wystawa w Mucem w Marsylii poświęcona jest wpływom folkloru na modę haute couture. Tradycyjne stroje z różnych części Francji, Europy i świata, pochodzące m.in. z kolekcji Mucem, muzeum bretońskiego w Quimper czy Muzeum Miejskiego w Bukareszcie, wchodzą na wystawie w dialog ze strojami Chanel, Diora, Jeanne Lanvin czy Yves Saint Laurenta. Niemal 300 eksponatów przedstawia sposób, w jaki projektanci haute couture od XIX wieku do współczesności czerpali ze strojów ludowych, ich krojów, kolorów czy tradycyjnych technik krawieckich.

Fashion folklore, do 8 stycznia 2024 r. Mucem – Musée des civilisations de l’Europe et de la Méditerranée, 7 Promenade Robert Laffont, Marsylia 

3. Paryż: Berthe Morisot et l’art du XVIIIe siècle

W musée Marmottan Monet trwa piękna wystawa poświęcona Berthe Morisot i inspiracji, jaką artystka czerpała ze sztuki XVIII wieku. Przedstawicielka impresjonizmu odwoływała się do sztuki takich artystów, jak François Boucher, Jean-Honoré Fragonard czy Antoine Watteau. Na wystawie można zobaczyć dzieła XVIII-wiecznych malarzy podziwianych przez Berthe Morisot oraz kilkadziesiąt obrazów tej przedstawicielki impresjonizmu, głównie charakterystycznych dla niej portretów kobiet.

Berthe Morisot et l’art du XVIIIe siècle, do 3 marca 2024 r. Musée Marmottan Monet, 2 rue Louis Boilly, Paryż

4. Roubaix: Le cri de la liberté. Chagall politique

W Roubaix można zobaczyć wystawę poświęconą twórczości Chagalla w kontekście historycznym i politycznym jego epoki. Wystawa skupia się na pokazaniu obrazów malarza jako odpowiedzi na konflikty XX wieku, podkreślając przeplatające się w dziełach Chagalla nawiązania do jego żydowskich korzeni oraz kultur i przeżyć, które tworzyły jego tożsamość. „Le cri de la liberté. Chagall politique” prezentuje humanistyczny aspekt twórczości Chagalla, niosącej przekaz o pokoju, szacunku i równości między ludźmi.

Le cri de la liberté. Chagall politique, do 7 stycznia 2024 r. La Piscine, 23 rue de l’Espérance, Roubaix (Nord-Pas-de-Calais) 

5. Tours: AR(t]CHIPEL

W ramach festiwalu AR(t]CHIPEL, zorganizowanego we współpracy między Centrum Pompidou a Regionem Centralnym, dzieła pochodzące z kolekcji paryskiego muzeum prezentowane są w różnych częściach regionu. W Tours eksponaty z największej europejskiej kolekcji sztuki nowoczesnej i współczesnej prezentowane są w dialogu z wystawą stałą miejscowego muzeum sztuk pięknych. Rzeźby nowoczesne i współczesne Julia Gonzaleza, Brassaïa i Serge’a Mouillé wchodzą w dialog z przedstawieniami mitologicznymi francuskiej rzeźby XVIII-wiecznej, a przy XVIII-wiecznych portretach prezentowane są fotografie Valérie Belin, poruszające kwestię spojrzenia na samego siebie. 

AR(t]CHIPEL, do 8 stycznia 2024 r. Musée des Beaux-Arts, 18 Place François Sicard, Tours (Region Centralny – Dolina Loary)

Julia Mistewicz

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się