teleskop hubble'a
Fot. NASA

Teleskop Hubble’a uległ awarii, co oznacza mniej obserwacji

Teleskop Hubble’a przeszedł w stan hibernacji, gdy jeden z trzech działających żyroskopów – część systemu naprowadzania – przestał działać. Urządzenie szwankowało od miesięcy i zakłócało działania naukowe.

NASA poinformowała, że próby jego naprawy nie powiodły się i Teleskop Hubble’a będzie działał tylko z jednym żyroskopem, co ograniczy jego możliwości naukowe. Przełączenie spowoduje, że będzie on bezczynny do połowy czerwca 2024 roku. Teleskop nie będzie już tak zwinny jak wcześniej, a namierzenie celu zajmie mu więcej czasu. Hubble nie będzie w stanie prowadzić tak wielu obserwacji, ale według naukowców z NASA powinien być w stanie dokonywać odkryć przez resztę tej i następnej dekady.

„Nie uważamy, że to ostatnie chwile Teleskopu Hubble’a” – mówi Patrick Crouse z NASA.

„Agencja kosmiczna nie rozważa na razie misji przeniesienia obserwatorium na wyższą orbitę, aby przedłużyć jego żywotność. Ryzyko przewyższa potencjalne korzyści i że potrzebne będą dalsze analizy” – mówi Mark Clampin, dyrektor NASA ds. astrofizyki.

Teleskop Hubble’a znajduje się na orbicie od ponad 30 lat. Już wcześniej przechodził awarie, na przykład, gdy naukowcy odkryli, że ma niewyraźne widzenie z powodu zniekształconego lustra. Naprawy dokonane przez astronautów podczas spacerów kosmicznych przywróciły mu wgląd w kosmos oraz pozwoliły teleskopowi na obserwacje starożytnych galaktyk i dokonywanie niezwykłych astronomicznych odkryć.

Hubble otrzymał sześć nowych żyroskopów podczas ostatniej wizyty astronautów w 2009 roku, ale trzy z nich nie działają od lat. Obracające się koła tych urządzeń utrzymują teleskop stabilnie i by spoglądał we właściwą stronę, śledząc obrót i pozycję Hubble’a w przestrzeni.

Jeden z dwóch pozostałych żyroskopów zostanie wykorzystany do wskazywania kierunku, podczas gdy drugi pozostanie w rezerwie do możliwego użycia w przyszłości.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny. Większy i potężniejszy następca Hubble’a, Kosmiczny Teleskop Webba, został wystrzelony w 2021 roku.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się