Oto dziesięć niebanalnych muzeów w Polsce

Muzea różnorodne, nietypowe, zaskakujące i co najważniejsze – interesujące. Nie zawsze w największych miastach, nie zawsze z najsilniejszą promocją. Acz często z eksponatami i towarzyszącymi im historiami, które zapierają dech w piersiach. Oto nasz subiektywny przewodnik i dziesięć muzeów w Polsce, które warto uwzględnić w swoich planach.

Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Jest to bez wątpienia miejsca, które przenosi odwiedzających w świat historii, tradycji i sztuki ceramiki, charakterystycznej dla tego regionu. Miejsce bogate w piękno i historię jego powstawania.

Żywe Muzeum Ceramiki zlokalizowane w sercu Bolesławca to kraina eksponatów, które przedstawiają znakomite prace rzemieślników. Prace, które opowiadają o kulturze i historii. Fani rękodzieła nie mogą pominąć tego miejsca.

Muzeum Tatrzańskie. Galeria Władysława Hasiora

fot. Galeria Władysława Hasiora, Muzeum Tatrzańskie

Wszystkie dzieła Władysława Hasiora są bardzo uniwersalne i nasze, polskie. W Galerii Władysława Hasiora znalazły swoje miejsce m.in. sławne sztandary, kompozycje przestrzenne, rzeźby, czy zwyczajne przedmioty, często tzw. rupiecie, które w rękach artysty nabierają zupełnie nowych znaczeń. „Opatrzone metaforycznymi, dowcipnymi, przekornymi tytułami skłaniają do zastanowienia nad światem współczesnym i sztuką” – czytamy na stronie galerii.

Miejsce, które zachwyca swoją historią i skłania do myślenia. Pozwala przenieść się w czasie i choć przez chwilę pomyśleć, o życiu artysty podziwiając jego twórczość.

Muzeum Neonów w Warszawie

Dokumentacja, a także ochrona powojennych reklam świetlnych – neonów to główne cele tego nietypowego muzeum. Od 2005 roku instytucja angażuje się w działania związane z badaniem i odnawianiem starych neonów, będących wspomnieniem po szeroko zakrojonych projektach wielkiej neonizacji, prowadzonych w krajach Bloku Wschodniego.

Stała kolekcja Muzeum Neonów składa się z około 100 starych neonów, jak i innych instalacji reklamowych. Dla zwiedzających to idealna okazja, by zobaczyć wszystkie neony z bliska, zobaczyć jak zostały stworzone, jakie mają formy i czym się wyróżniają. Muzeum Neonów w Warszawie to zdecydowanie miejsce budzące kreatywność.

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

fot. Michał Adamczyk

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu to najstarsza i jednocześnie najdłużej działająca instytucja kultury w mieście. To również jedyny obiekt tej klasy na muzealnej mapie Polski. Historia muzeum sięga roku 1908, kiedy to z inicjatywy Juliusa Joppicha powstało w Wałbrzychu Muzeum Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej.

To bardzo bogata kolekcja historycznej porcelany śląskiej, m.in. pochodząca z XIX-wiecznych fabryk wałbrzyskich, a także starannie wyselekcjonowana kolekcja porcelany z najważniejszych wytwórni europejskich. Wystawa polskiej ceramiki z lat 50. i 60. XX wieku, galeria polskiego malarstwa współczesnego oraz cyklicznie organizowane wystawy czasowe. A więc jeśli wycieczka i kierunek Wałbrzych to obowiązkowo Muzeum Porcelany.

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie 

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie powstało dla zwiedzających w każdym wieku, dzięki pomysłowi Wojciecha Jamy – na bazie przekazanych przez niego w darze eksponatów. W zbiorach muzeum prezentowana jest kolekcja zabawek, maskotek oraz lalek z najpopularniejszych bajek i filmów, to ponad 2,5 tysiąca eksponatów. Muzeum Dobranocek jest miejscem, które łączy pokolenia. Dla najmłodszych to bajkowy świat, z kolei dla rodziców jest to powrót do wspomnień z lat młodości.

Miejsce idealne na rodzinne spędzenie weekendu. Rozwijające ciekawość wśród najmłodszych i wywołujące uśmiech wśród dorosłych.

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi

Dla niektórych to jeden z najciekawszych obiektów muzealnych w Polsce. Muzeum Książki Artystycznej zlokalizowane jest w niebanalnym, stuletnim budynku z czerwonej cegły, a dokładniej w Willi Henryka Grohmana, znanego łódzkiego przemysłowca, filantropa i pasjonata książek.

Ponad 1000 książkowych arcydzieł gotowych zachwycać wszystkich odwiedzających, a dodatkowo maszyny i urządzenia jeszcze z epoki Gutenberga

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie to posiadające ekspozycje w dwóch salach wystawowych, jak również w niedziałającym od 2010 roku zakładzie produkcyjnym – Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego SA, wykorzystującym linię technologiczną z lat 30. XX wieku. Muzeum leży na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

Główną częścią muzeum jest fabryka, w której do tej pory produkuje się zapałki. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. zabytkowy park maszynowy oraz prześledzić cykl produkcyjny od korowania drewna przez wytwarzanie patyczków, aż po pakowanie zapałek do pudełek. Muzeum nietypowe, ciekawe i warte odwiedzenia.

Muzeum Akordeonu w Kościerzynie

Znajduje się w samym Sercu Kaszub, gdzie muzyka akordeonowa ma długą i ciekawą tradycję, a sam akordeon doczekał się żargonowych określeń typu: świnia, kwecz, czy kaloryfer. Muzeum Akordeonu w Kościerzynie jest pierwszym takim muzeum w naszym kraju i jednym z nielicznych na świecie. 

Prezentowane w muzeum akordeony to unikaty o ogromnej wartości historycznej. Świat, który trzeba odkryć, wsłuchując się w dźwięki instrumentów oraz ich historii ze specjalnie przygotowanych przewodników multimedialnych. Wszyscy chętni mogą również spróbować swoich sił w grze na akordeonie.

Muzeum Emigracji w Gdyni

Zlokalizowane w zabytkowym budynku Dworca Morskiego w Gdyni działa Polskie Muzeum Emigracji. Na zwiedzających czeka ponad 10 tysięcy pamiątek, które przedstawiają i dokładnie dokumentują historię emigracji Polaków. Muzeum oferuje także wystawy stałe, czasowe oraz online.

Wystawa opowiada historię od czasów Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię – po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej.

Muzeum Sentymentów w Kowarach

Muzeum Sentymentów to jedyna taka okazja w regionie, aby przenieść się kilka dekad w przeszłość i poczuć oddech PRLu na własnej skórze. Przypomnieć sobie wszystkie chwile z tamtych lat lub poznać je w przypadku młodszych zwiedzających.

To ponad 450 m, na które składa się 13 pokoi tematycznych, a w nich m.in. kuchnia babci, ciemnia fotograficzna, gabinet lekarki, stare kino czy pokój tylko dla dorosłych. Mnóstwo wspomnień i mnóstwo historii, dla których warto odwiedzić to miejsce.

Laura Wieczorek

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się