Noc Muzeów Filtry warszawskie

Noc Muzeów w Warszawie. <BR/>Dziesięć nieoczywistych miejsc

Już 18 maja odbędzie się XX Noc Muzeów w Warszawie – jedyna taka możliwość w roku, by kulturalne miejsca odwiedzić po godzinach. W wydarzeniu biorą udział jednak nie tylko „klasyczne” muzea – przeciwnie, dla Warszawiaków i gości może być to szansa zajrzenia do mniej znanych miejsc na kulturalnej mapie stolicy, takich jak np. Muzeum Farmacji, schron przeciwatomowy czy… miejska kanalizacja.

Noc Muzeów w Fotoplastikonie

Warszawski Fotoplastikon bierze udział w Nocy Muzeów już kolejny rok. Tym razem, między 19:00 a 1:00, odwiedzający będą mogli zobaczyć specjalny pokaz przygotowany szczególnie na tę okazję. „Tylko tej nocy zobaczycie 48 zdjęć stolicy z lat 1920–1939 ukaże miasto, którego już nie ma, a które – dzięki efektowi trójwymiarowości – na tę jedną noc powróci do życia” – piszą organizatorzy. Nastroju ulic przedwojennej Warszawy doda zespół „Ferajna z Warszawy – czyli Piotr Giergot i Klawa Kapela”, który swą muzyką będzie zabawiać gości aż do 22:00.

Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim

Goście Teatru Wielkiego w Noc Muzeów z pewnością nie będą się nudzić – w ten wieczór będzie można obejrzeć aż cztery wystawy, jak i również zajrzeć za kulisy podczas wycieczki z przewodnikiem. O 23:00 chór dziecięcy Artos wystąpi z koncertem wybranych utworów z najpopularniejszych oper, takich jak „Carmen” czy „Straszny dwór”, a także będzie miał dla widzów muzyczną niespodziankę. Wydarzenie rozpocznie się o 19:30 i potrwa do 1:00; ostatni zwiedzający zostaną wpuszczeni pół godziny po północy.

Wodociągi Warszawskie

Noc Muzeów Filtry warszawskie

Jedną z ciekawszych propozycji spędzenia czasu w Noc Muzeów jest… zwiedzanie kanalizacji. Tego wieczora Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji otwiera dla zwiedzających fragment warszawskiej sieci kanalizacyjnej, a mianowicie wybudowaną ponad sto lat temu komorę przelewu burzowego u zbiegu ulic Ratuszowej i Jagiellońskiej. To jedyna taka szansa w roku, by zobaczyć na co dzień ukryte pod ziemią kanały. Zwiedzanie będzie odbywać się w godzinach 17:00-22:00, o ile nie spadnie deszcz – wtedy, ze względów bezpieczeństwa, wydarzenie zostanie niestety odwołane. W wycieczce mogą wziąć udział wyłącznie osoby dorosłe z dokumentami tożsamości. Zejście do kanału nie jest dostosowane dla osób z niepełnosprawnością.

Muzeum Drukarstwa

„Książka, druk typograficzny oraz techniki graficzne będą tematami przewodnimi w ramach Nocy Muzeów 2024” – zachęcają organizatorzy. Między 18:00 a północą odwiedzający Muzeum Drukarstwa przy ul. Ząbkowskiej 23/25 będą mogli obejrzeć unikatowe wydawnictwa, grafiki, oprawy artystyczne, a także maszyny drukarskie i zabytki sztuki pisarskiej. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wydrukowania pamiątkowego druku przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów.

Muzeum Farmacji

Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej przy ul. Piwnej 31/33 w Noc Muzeów będzie otwarte od 11:00 do północy. To klimatyczne miejsce na Starym Mieście, którego celem jest popularyzowanie historii farmacji, zarówno jako zawodu, jak i dziedziny nauki. Organizatorzy zapraszają na zwiedzanie wystawy stałej „Res Pharmaceuticae” – rekonstrukcji wnętrza apteki z dwudziestolecia międzywojennego wraz z wyposażeniem – a także ekspozycji tematycznych: „Officina sanitatis”, ”Materia medica”, ”Kolor i szlif”, „Forum magistry Antoniny Leśniewskiej” i ”Leki Kampo w japońskiej tradycji”.

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

W godzinach 17:00-20:00 swoje drzwi otworzy Instytut Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej przy ul. Spiskiej 16. Instytut bierze udział w Nocy Muzeów już od ponad dekady; w zeszłym roku w programie znalazła się interaktywna wystawa przygotowana przez studentów i studentki, poświęcona m.in. patronce uczelni Marii Grzegorzewskiej. Program tegorocznych atrakcji jeszcze się nie ukazał. Hasłem edycji 2024 jest tajemnicze „OD NOWA OD NOWA”; Instytut zapowiedział udostępnienie bardziej szczegółowych informacji na swojej stronie na Facebooku w najbliższym czasie, jednak jest prawie pewne, że i tym razem w centrum znajdą się wystawy prac studentów i studentek Akademii.

Archiwum Polskiego Radia

Na Radiową Noc Muzeów do Pałacu Staszica na Starym Mieście zaprasza Archiwum Polskiego Radia. Oprócz prezentacji archiwalnych nagrań, eksponatów historycznych oraz filmu, zwiedzający będą mogli posłuchać wystąpień m.in. Pauliny Stolarek-Marat i Agnieszki Szydłowskiej (szefowych Jedynki i Trójki), Andrzeja Mietkowskiego (szefa Archiwum Polskiego Radia) czy dziennikarzy muzycznych Piotra Metza, Tomasz Szachowskiego oraz Przemek Psikuta. Wydarzenie rozpocznie się o 19:00 i potrwa do północy.

Tramwaje Warszawskie

Kto powiedział, że muzeum musi być stacjonarne? W Nocy Muzeów udział bierze także swego rodzaju „muzeum na szynach” – o 17:00 na pętli na Placu Narutowicza odbędzie się niezwykła parada warszawskich tramwajów, w tym najstarszego wagonu A z 1905 r. Następnie aż do północy na placu będzie można zwiedzać cały tabor. Oprócz zabytkowych wagonów pasażerskich wystawione będą również m.in. wagony specjalne czy techniczne.

Muzeum Polskiej Wódki

Mieszczące się w dawnej Wytwórni Polskich Wódek „Koneser” muzeum zaprasza na wieczorny spacer po XX-wiecznej fabryce trunków. „Chociaż odnowiony i rozbudowany, zespół budynków składających się dziś na Centrum Praskie Koneser opowiada wyjątkową i mało znaną historię Warszawy z perspektywy przemysłu gorzelniczego” – zachęcają organizatorzy.

Zainteresowani są proszeni o zapisanie się na wydarzenie poprzez kontakt z Muzeum Polskiej Wódki przez aplikację Messenger, podając w treści wiadomości „SPACER NOC MUZEÓW” z imieniem i nazwiskiem osoby lub osób zainteresowanych oraz wybraną godziną (18:00 lub 20:00). W jednej turze spaceru może wziąć udział do 100 osób. Wycieczka rozpocznie się przed wejściem do muzeum przy pl. Konesera 1.

Schron Przeciwatomowy Huty Warszawa

To dość niezwykła pozycja na liście miejsc, które warto odwiedzić w Noc Muzeów, ale z pewnością jest tego warta. Tego dnia bowiem Huta ArcelorMittal Warszawa zaprasza do zwiedzania Stanowiska Dowodzenia Obrony Cywilnej, czyli schronu przeciwatomowego. Powstał on na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku w podziemiach biurowca Huta Warszawa przy ul. Kasprowicza 132. Został zachowany wraz z pełnym wyposażeniem w stanie nienaruszonym. Zwiedzanie schronu będzie odbywać się w 20-osobowych grupach, które wystartują o równej godzinie między 14:00 a 20:00. Do wzięcia udziału konieczne jest zarejestrowanie się na stronie https://hutawarszawazaprasza.com/ – zapisy ruszą 17 maja o 9:00. Z powodu konieczności pokonania kilku pięter po schodach wydarzenie nie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością i trudnościami w poruszaniu się.

Joanna Talarczyk

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się