Manggha

Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu – wystawa w Muzeum Manggha w Krakowie

Z drzeworytami słynnego japońskiego artysty Hiroshigego, tworzącego w XIX wieku w Edo, czyli dzisiejszym Tokio, będzie można zapoznać się w Galerii Europa-Daleki Wschód przy Muzeum Manggha w Krakowie.

Organizatorzy ekspozycji „Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu” kładą nacisk na jej funkcje edukacyjne i dlatego szczególnie wiele atrakcji przygotowali dla najmłodszych odbiorców – przy stanowiskach warsztatowych czekają narzędzia, dzięki którym będzie można stworzyć własne drzeworyty, haiku czy zaprojektować parawan.

Zwiedzający dowiedzą się też m.in. czym jest romantyczne Święto Gwiazd Tanabata, obchodzone 7 lipca. Japończycy wierzą, że tego dnia spełniają się marzenia. W wydzielonej parawanem części każdy gość będzie mógł na specjalnie przygotowanych karteczkach napisać życzenie.

„To wyjątkowa wizualna wystawa, zachęcająca do interakcji, pełniąca funkcję edukacyjną. Bogata w kontrasty, stanowiska warsztatowe, animacje. Pokazuje mistrzostwo Hiroshigego w sztuce drzeworytu, ale i życie epoki, w której tworzył, historię, kulturę Japonii” – powiedziała Natalia Buchta Stochel, która wraz z Klaudią Ptasińską-Wajdą odpowiada za aranżację wystawy przy Muzeum Manggha.

Stanowiska warsztatowe, wierne reprodukcje drzeworytów, przygotowane we współpracy z Japończykami, ale i lalki japońskie i stroje są na parterze Galerii. Sala podzielona jest na trzy strefy przedstawiające trzech mistrzów uczestniczących w procesie powstawania drzeworytu: artystę-malarza, drzeworytnika i drukarza. Przestrzeń wypełniają parawany o tematyce: pory roku i związane z nimi festiwale, święta, wierzenia oraz pejzaż.

Na piętrze zaś znajduje się druga część wystawy – to kolorowe animacje. Film, wyświetlany na ścianach korytarzu utworzonego z parawanów, przedstawia drogę do Edo.

W przygotowanie wystawy zaangażowani byli młodzi artyści związani z ASP.

W dniu otwarcia, w godz. od 12 do 15, wystawa będzie darmowa. Ekspozycja czynna będzie do 3 listopada. Dofinansowało ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Hiroshige Ando znany też jako Hiroshige Utagawa to jeden z najbardziej znanych japońskich malarzy, drzeworytników, przedstawicieli nurtu ukiyo-e (jap. obrazy przemijającego świata), pokazującego radość życia w przemijającym świecie. Do jego najsłynniejszych dzieł należy seria „Sto słynnych widoków w Edo”. Artysta urodził się w 1797 r. w Edo i tam też zmarł w 1858 r.

Beata Kołodziej/PAP/eg

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się