piosenki

74. Festiwal piosenki w San Remo

Włochy w pigułce, społeczny i kulturowy portret kraju – to festiwal piosenki w San Remo, którego znaczenie i zasięg daleko wykracza poza świat rozrywki. 74. edycja imprezy przyciągnie przed ekrany około 10 milionów osób.

Na scenie teatru Ariston dochodzi także do wydarzeń o wymowie politycznej. Przypomina się o najważniejszych wydarzeniach na świecie, o trwających wojnach, o migracjach, o prawach kobiet. Historyczne wydarzenie miało miejsce rok temu: po raz pierwszy w dziejach festiwalu na widowni zasiadł prezydent Włoch Sergio Mattarella.

To tam również aktor i reżyser Roberto Benigni, laureat Oscara wygłaszał w minionych latach monologi na temat konstytucji Włoch, hymnu i biblijnej Pieśni nad Pieśniami.

Także w tym roku oczekuje się odniesień do bieżących wydarzeń, w tym konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz do fali zabójstw kobiet, do jakiej doszło we Włoszech. Wstrząsnęły one opinią publiczną stając się tematem ogólnokrajowej debaty.

Przed rokiem zwycięzca z 2022 r. raper Blanco zdemolował scenę udekorowaną kwiatami w ataku złości z powodu awarii słuchawki podczas jego występu. Festiwal w San Remo to największe wydarzenie we włoskiej telewizji publicznej, którego promocja rozpoczyna się już na kilka miesięcy przed jego rozpoczęciem.

O główną nagrodę walczyć będzie 30 wykonawców. Zwycięzca będzie reprezentował Włochy podczas tegorocznego konkursu Eurowizji w Szwecji.

Wśród artystów, którzy zawalczą o nagrodę będzie dwukrotny triumfator San Remo – Mahmood, legendarny, działający od ponad 50 lat zespół Ricchi e Poveri , królowe włoskiej piosenki: Loredana Berte i Fiorella Mannoia, znany na świecie tercet Volo, a także Mr Rain, który zdobył ogromną popularnością przed rokiem dzięki piosence „Supereroi” wykonanej z dziećmi.

Głównym prezenterem imprezy będzie już po raz kolejny gwiazdor telewizji RAI Amadeus. Inauguracyjną galę we wtorek poprowadzi razem z nim zwycięzca zeszłorocznego festiwalu Marco Mengoni.

Wśród specjalnych gości imprezy będą między innymi aktorzy Russel Crowe, który niedawno odkrył swoje włoskie korzenie, a także John Travolta. Będzie też piosenkarz Eros Ramazzotti, a także słynna Gigliola Cinquetti, która wygrała 9. konkursu Piosenki Eurowizji w 1964 roku w wieku 16 lat.

Do San Remo wybierają się protestujący na drogach włoscy rolnicy. Przy okazji wydarzenia oglądanego przez miliony widzów chcą przedstawić swoje postulaty.

„Jeśli przyjadą, zaproszę ich na scenę” – zapowiedział Amadeus. Kto chce poznać Włochy, powinien oglądać San Remo – podkreślają media. Nie brak żartów, że do soboty kilka milionów Włochów będzie chodzić do pracy i szkoły niewyspanych, bo codziennie festiwal kończy się około 1 w nocy.

PAP/ Sylwia Wysocka/ LW

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się