aplikacja

Aplikacja, która pomoże walczyć z samotnością

W świecie globalizacji i cyfryzacji, w którym w jednym momencie rozmawiamy z osobą stojącą obok, w drugim piszemy wiadomości przez komunikator, a w trzecim w samotności przeglądamy media społecznościowe, granica między byciem samym i samotnym zaciera się.

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie przeanalizowali tę zależność i stwierdzili, że są to dwa różne poczucia, niekoniecznie ze sobą powiązane. W przyszłości, dzięki takim badaniom, mają powstać aplikacje na smartfony, które pomogą walczyć z poczuciem izolacji.

Badanie przeprowadzono w kontekście ostatnich obserwacji dotyczących samotności. Zdaniem amerykańskiego chirurga generalnego – Viveka Murthy’ego – poczucie samotności jest jednym z wyznaczników zdrowia. Chirurg uważa też, że samotność i izolacja to pojęcia powiązane, ale nie tożsame. Dlatego potrzebne było badanie, pokazujące korelację między tymi dwoma zjawiskami. Wyniki opublikowano w Journal of Research in Personality.

Jeden z autorów badania – Matthias Mehl, profesor psychologii na Uniwersytecie w Arizonie – podczas kariery zawodowej opracował metodę sprawdzania aktywności społecznej w życiu codziennym. „Electronically Activated Recorder” (rejestrator aktywowany elektronicznie – EAR) to aplikacja na smartfony, która za zgodą użytkownika rejestruje wydawane przez niego dźwięki przez 30 sekund co 12 minut.

Dzięki temu narzędziu wiadomo, co robi badana osoba – czy rozmawia, prowadzi samochód, ogląda telewizję lub wchodzi w interakcję ze znajomym. Chociaż EAR ma wiele zalet, przeanalizowanie danych z niego pochodzących jest czasochłonne. Mimo to jest według profesora Davida Sbarra’y użytecznym narzędziem do obserwacji zachowań społecznych.

Wynika z niego, że ludzie nie czują się samotni, kiedy spędzają z ludźmi co najmniej jedną czwartą czasu. Natomiast, kiedy czas spędzony samemu przekracza 75%, coraz trudniej uniknąć im uczucia samotności. Jednak wśród osób starszych istnieje silny związek między byciem samym i samotnym. Badacze odkryli, że w przypadku dorosłych powyżej 68. roku życia uczucie samotności jest silnie związane z izolacją społeczną. Profesor David Sbarra wyjaśnia, że wraz z wiekiem sieć kontaktów międzyludzkich się kurczy, zmniejsza się także możliwość spędzania czasu z innymi.

W badaniu wzięło udział ponad 400 uczestników, a dane zebrano z serii badań zrealizowanych na przestrzeni dwudziestu lat. Uczestnicy badania spędzali średnio 66% czasu we własnym towarzystwie, a ci, którzy byli sami przez ponad 75% czasu, czuli się najbardziej samotni. Po przeanalizowaniu wyników badania, okazało się, że poczucie samotności i bycie sam na sam pokrywały się tylko w 3%. Profesor Matthias Mehl twierdzi, że u młodych ludzi „być samym” i „być samotnym” to zupełnie dwie różne rzeczy. Według badacza młodzi mogą czuć się samotnie w tłumie, a nie odczuwać samotności, gdy są sami. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób starszych. Zdaniem profesora Mehla u osób starszych uczucie samotności i bycie samym jest ze sobą ściśle powiązane, zatem w tej grupie wiekowej przebywanie z innymi i utrzymywanie kontaktów towarzyskich jest sposobem na walkę z poczuciem samotności. Silną korelację między tymi stanami stwierdzono u osób dorosłych powyżej 67. roku życia – w tej grupie pojęcia „sam” i „samotny” pokrywały się w około 25%.

Podobne badania będą prawdopodobnie prowadzone w nieodległej przyszłości. Profesor Mehl wraz z zespołem opracowuje SocialBit – aplikację na smartwatch, analogiczną do dostępnych na rynku aplikacji fitness. Podobnie jak aplikacje mierzące aktywność fizyczną, liczą dzienną liczbę zrobionych kroków, SocialBit będzie obserwować aktywność społeczną, w minutach mierząc odbyte rozmowy. Być może kiedyś zamiast komunikatu „Siedzisz zbyt długo. Czas się poruszać!” przeczytamy na smartwatchu „Byłeś sam zbyt długo. Czas nawiązać rozmowę!”

Adrianna Grajber

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się