Azja

Azja walczy z nasilającymi się upałami za pomocą klimatyzatorów

Azja stoi przed wyzwaniem rosnącej potrzeby chłodzenia spowodowanej rekordowymi upałami, które przekraczają 40 stopni Celsjusza w wielu krajach regionu.

W obliczu tych ekstremalnych temperatur, klimatyzacja przestała być luksusem, a stała się koniecznością, biorąc pod uwagę osoby najbardziej narażone na skutki upałów, takich jak dzieci, osoby starsze i osoby niepełnosprawne. Z raportu Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) wynika, że obecnie tylko 15% gospodarstw domowych w Azji Południowo-Wschodniej posiada klimatyzację, ale przewiduje się, że do 2040 roku liczba ta może wzrosnąć do 300 milionów.

Wzrost liczby klimatyzatorów nie tylko wpłynie na poprawę komfortu życia mieszkańców, ale również stanie się poważnym wyzwaniem dla lokalnych dostawców energii, głownie dla sieci przesyłowych , które już teraz są przeciążone. Klimatyzacja jest jednym z głównych konsumentów energii w gospodarstwach domowych, odpowiadając za emisję około jednego miliarda metrycznych ton dwutlenku węgla rocznie. Zwiększenie obciążenia systemu energetycznego może prowadzić do zwiększonego wykorzystania elektrowni opalanych paliwami kopalnymi, co w konsekwencji wpłynie negatywnie na środowisko oraz poziom jakości powietrza.

Niektóre kraje Azji już podjęły kroki mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu klimatyzacji na środowisko. Japonia, na przykład, prowadzi od 2005 roku program „Cool Biz”, który zachęca pracowników biurowych do noszenia lżejszego ubioru, co pozwala na utrzymanie wyższej temperatury w biurach i zmniejszenie zużycia energii na klimatyzację. Program zyskał na znaczeniu po katastrofie w Fukushimie, kiedy to kraj zmagał się z niedoborami mocy energetycznej.

W odpowiedzi na globalne obawy związane z wykorzystaniem klimatyzacji, dziesiątki krajów podpisały Global Cooling Pledge, zobowiązując się do poprawy efektywności klimatyzatorów i zmniejszenia emisji z wszelkich form chłodzenia. To międzynarodowe zobowiązanie jest wyrazem rosnącej świadomości potrzeby zrównoważonego podejścia do kwestii chłodzenia, które musi uwzględniać zarówno potrzeby ludzkie, jak i ochronę środowiska.

Rozwój technologii i integracja odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, do zasilania klimatyzatorów mogą odegrać ważną rolę w zmniejszeniu wpływu klimatyzacji na środowisko. Technologie takie jak inteligentne systemy zarządzania energią i klimatyzatory o wysokiej efektywności energetycznej są już dostępne na rynku i mogą znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię.

Jednakże, aby te technologie były skutecznie wdrażane na większą skalę, niezbędne jest wsparcie polityczne i finansowe. Inwestycje w badania i rozwój nowych technologii, jak również w infrastrukturę energetyczną, są niezbędne, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na chłodzenie w sposób zrównoważony i efektywny.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się