Badanie CBOS najnowsze opinie o politykach sondaż CBOS

Tylko dla 16 proc. Polaków sytuacja polityczna w kraju jest dobra. Najnowszy CBOS to obraz szybko rosnącej frustracji i niezadowolenia

Aż 47 proc. badanych w najnowszym badaniu CBOS uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku. Tak złych wyników nie było już bardzo dawno. I tak szybko – z miesiąca na miesiąc – nie rosła frustracja. Badanie CBOS stanowi dziś dzwonek alarmowy dla rządzących. Mimo wakacyjnej aury – zwykle tonującej nastroje – pogorszenie widać w ocenach sytuacji politycznej i gospodarczej w kraju. Pesymizm przebija również z prognoz.

Pogorszenie nastrojów społecznych

Z najnowszego badania CBOS wynika, że w lipcu 2024 r. w stosunku do czerwca nastroje społeczne uległy pogorszeniu. O ile odsetek osób zadowolonych z sytuacji w Polsce pozostał taki sam jak w czerwcu (35 proc. badanych), o tyle o 2 pkt. proc. wzrósł odsetek uważających, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku (47 proc.). 18 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat.

Zadowoleni z kierunku przemian w Polsce najczęściej są mieszkańcy największych metropolii, osoby z wyższym wykształceniem i pracownicy sektora prywatnego poza rolnictwem. Przekonanie o złym kierunku zmian w kraju najczęściej wyrażają pracownicy prywatnych gospodarstw rolnych oraz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą – podstawa aspiracyjnej klasy średniej.

Tradycyjnie już odbiór ogólnej sytuacji w kraju wiąże się z orientacją światopoglądową i preferencjami politycznymi. Pogląd o właściwym kierunku przemian podzielają najczęściej zwolennicy Koalicji Obywatelskiej (71 proc.), Lewicy (64 proc.) i Trzeciej Drogi (53 proc.). Z kolei 79 proc. zwolenników PiS i 75 proc. Konfederacji jest zdania, że sytuacja zmierza w złym kierunku.

Duży problem z optymistyczną wizją przyszłości, rośnie krytyka rządzących

Pogorszyły się przewidywania respondentów CBOS dotyczące sytuacji w Polsce. Już jedynie 20 proc. badanych uważa, że sytuacja w ciągu najbliższego roku ma szansę poprawić się (w ciągu miesiąca bardzo duży spadek o 4 pkt, proc. względem czerwca). Jednocześnie aż 36 proc. ankietowanych spodziewa się pogorszenia sytuacji w Polsce (także i tu w ciągu miesiąca bardzo duży wzrost o 4 pkt. proc.), 34 proc. uważa, że się nie zmieni (spadek o 3 pkt. proc.). 9 proc. badanych nie ma zdania na ten temat (o 2 pkt. proc. więcej niż w czerwcu).

Jakby tego było mało, badanie CBOS wskazuje, że pogorszyła się również ocena badanych dotycząca sytuacji politycznej. Aż 40 proc, respondentów ocenia ją krytycznie (także i tu w ciągu miesiąca nastąpiło tąpnięcie; krytycznych ocen jest aż o 5 pkt. proc. więcej niż w czerwcu). Według 38 proc. respondentów (o 2 pkt proc. mniej) nie jest ona ani dobra, ani zła. Jedynie 16 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja polityczna w Polsce jest dobra (o 3 pkt. proc. mniej niż w czerwcu).

Najczęściej niezadowolenie z sytuacji politycznej wyrażają badani oceniający swoje warunki materialne jako złe, osoby biorące udział w praktykach religijnych, a także pracujący w sektorze prywatnym poza rolnictwem. Lepszy pogląd na sytuację polityczną w Polsce wyrażają przede wszystkim mieszkańcy największych miast, przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem oraz respondenci o dochodach per capita powyżej 6000 zł.

Stan gospodarki i finansów publicznych budzi rosnący niepokój

Badanie CBOS skupiło się także na ocenach przez respondentów stanu gospodarki i finansów publicznych. Pogorszenie się nastrojów społecznych widać także w przypadku zdania na temat sytuacji gospodarczej. Zmiany także i tu są galopujące. Aż 5 pkt. proc. respondentów mniej niż w czerwcu, jest zdania, że jest ona dobra (27 proc.). Z kolei o 5 pkt. proc. wzrósł odsetek badanych o negatywnym spojrzeniu na sytuację gospodarczą (30 proc.).

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Zrealizowano je od 4 do 14 lipca 2024 r. na próbie liczącej 1076 osób (w tym: 61,9 proc. metodą CAPI, 23 proc. – CATI i 15,1 proc. – CAWI).

PAP/AJ

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się