BYD

BYD wyprzedza Teslę w wyścigu o dominację na rynku samochodów elektrycznych

W sektorze pojazdów elektrycznych (EV), który rozwija się w szybkim tempie, chiński gigant BYD prześcignął amerykańską firmę Tesla, osiągając stopień lidera w liczbie sprzedanych samochodów w ostatnim kwartale 2023 roku.

BYD, które rozpoczęło działalność jako producent baterii, a teraz rozszerzyło ofertę o pojazdy hybrydowe i całkowicie elektryczne, zanotowało imponującą liczbę 526 409 sprzedanych pojazdów w czwartym kwartale 2023 roku. Tym samym firma przewyższyła Teslę, która w tym samym okresie sprzedała 484 507. Wzrost sprzedaży BYD o ponad 11 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału jest efektem mocnego wsparcia ze strony chińskiego rządu dla sektora EV, a także wzrostu zainteresowania rynkiem wewnętrznym i zagranicznym.

Mimo znaczącego wzrostu sprzedaży, Tesla pod przewodnictwem Elona Muska straciła pozycję lidera światowego w produkcji elektrycznych pojazdów. Ta zmiana pokazuje, przed jakimi wyzwaniami stoi Tesla w nadchodzącym okresie, mając do czynienia z konkurentami, którzy chcą wykorzystać rosnący popyt na pojazdy EV. Po ogłoszeniu tej informacji wartość akcji Tesli spadła, choć później udało się ją ustabilizować.

Mając swoją siedzibę w Shenzhen i rywalizując z Teslą na rynkach chińskim i europejskim, BYD czerpie korzyści ze „strukturalnej przewagi”, wynikającej z intensywnego wsparcia rządu chińskiego dla sektora pojazdów elektrycznych. Polityka władz sprzyja wzrostowi popytu w kraju, co z kolei umacnia pozycję BYD na rynkach międzynarodowych. Mimo dobrych wyników sprzedaży, firma wciąż nie wprowadziła swoich pojazdów na rynek amerykański, gdzie napotkałoby na wysokie cła importowe.

Pomimo stracenia pozycji lidera w sprzedaży kwartalnej, Tesla wciąż utrzymuje prowadzenie w skali roku, dostarczając ponad 1,8 miliona EV klientom do końca grudnia, co oznacza wzrost o 38 proc w skali roku. To znacznie więcej niż wyniki BYD, które sprzedało nieco mniej niż 1,6 miliona pojazdów, odnotowując wzrost o 73 proc. rok do roku.

Analitycy rynku przewidują, że Tesla ma wiele powodów do optymizmu w nadchodzącym 2024 roku. Spodziewane „spadki” w cenach baterii elektrycznych oraz wprowadzenie „długo oczekiwanego modelu pojazdu elektrycznego dla szerszego rynku” mogą zwiększyć sprzedaż firmy. Tesla może również skorzystać na rosnących trudnościach nowo powstających firm EV oraz tradycyjnych producentów samochodów, którzy zwalniają z realizacją swoich pierwotnych planów rozwoju.

Zmiana na czele sprzedaży pojazdów elektrycznych między Teslą a BYD świadczy o dynamicznej naturze rynku EV i narastającej konkurencji w branży. W miarę rozwoju rynku pojazdów elektrycznych, firmy takie jak Tesla i BYD będą musiały dostosowywać swoje strategie, aby sprostać ewoluującym preferencjom konsumentów i rosnącej konkurencji na skalę globalną. Ta rywalizacja nie tylko kształtuje przyszłość transportu, ale również wpływa na światowe wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju i ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się