Chiny

Chiny chcą masowej produkcji robotów humanoidalnych do 2025 r.

Chińskie ministerstwo przemysłu i technologii opublikowało dziewięciostronicowe wytyczne, w których wzywa rodzimy przemysł do podjęcia kluczowych innowacji, a także zapewnienie bezpiecznego łańcucha dostaw i międzynarodowej konkurencyjności technologii.

Jeden z najważniejszych apeli został skierowany do zakładów odpowiadających za produkcję robotów – władze ChRL oczekują przyspieszenia prac mających na celu rozwój robotów humanoidalnych. Maszyny te mają zostać zastosowane w trudnych i niebezpiecznych warunkach, informuje portal South China Morning Post.

Kierownictwo polityczne Chińskiej Republiki Ludowej wiąże duże nadzieje z robotami-humanoidami, gdyż to właśnie na ich barkach w przyszłości ma spoczywać rozwój gospodarczy i przemysłowy Chin. Docelowo dzięki zwiększeniu ich masowej produkcji Państwo Środka ma uzyskać światowe przywództwo w zakresie nowych technologii do 2027 r.

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT), które odpowiada za nadzorowanie sektora przemysłowego w kraju, opublikowało na swojej stronie internetowej dziewięciostronicowe wytyczne, w których stwierdza, że ​​chińskie roboty humanoidalne powinny być „masowo produkowane do 2025 roku”. MIIT przekazało również, że celem Chin jest „ustanowienie systemu innowacji robotów humanoidalnych”, a także „dokonanie przełomów w kilku kluczowych technologiach” oraz zapewnienia „bezpiecznych i skutecznych dostaw podstawowych komponentów do 2025 roku”. Natomiast do 2027 r. roboty humanoidalne powinny „stać się ważnym nowym motorem wzrostu gospodarczego Chin” – czytamy w dokumencie MIIT.

Pekin wymaga również, aby do 2027 r. roboty humanoidalne zostały znacznie ulepszone. Wśród innych postawionych celów znalazło się powstanie bezpiecznego i niezawodnego systemu łańcucha dostaw przemysłowych, zbudowanie zielonego przemysłu o międzynarodowej konkurencyjności. Te wszystkie kroki zdaniem MIIT mają doprowadzić do osiągniecia przez Chiny „wszechstronnej siły na zaawansowanym światowym poziomie”. Dokument ten jest najnowszą próbą Chin zmierzającą do przyspieszenia rozwoju krajowego przemysłu robotycznego i promowania samowystarczalności technologicznej w obliczu ostrej konkurencji z USA w kluczowych obszarach technologii, takich jak chipy.

Jak ukazuje raport World Robotics 2022 opublikowany przez Międzynarodową Federację Robotyki, Chiny poczyniły znaczące postępy w rozwoju robotów przemysłowych. W 2021 r. po raz pierwszy wyprzedziły w tej dziedzinie Stany Zjednoczone i stały się piątym najbardziej zautomatyzowanym krajem na świecie. Zgodnie z opublikowanymi przez MII wytycznymi Chiny oczekują, że w nieodległej przyszłości w branżach takich jak opieka zdrowotna, usługi domowe, rolnictwo i logistyka wzrośnie wykorzystanie robotów. Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych zakłada, że humanoidalne roboty prawdopodobnie staną się kolejną „przełomową innowacją” po komputerach, smartfonach i nowych pojazdach energetycznych, która głęboko zmieni produkcję i sposób życia ludzi „oraz zmodyfikuje wzór globalnego rozwoju przemysłowego”.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się