Lektury na jesień

Co czytać? 10 książek na jesień

Przedstawiamy pierwszą, subiektywną listę tego, co warto czytać podczas jesiennych, długich wieczorów. Które lektury warte są uwagi? Do którego świata warto uciec i poświecić swój wolny czas?

Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy – Henryk Sienkiewicz

Seth Stephens – Davidowitz „Wszyscy kłamią”

W oknie wyszukiwarki internetowej jesteśmy w stanie odnaleźć odpowiedź na każde dręczące nas pytania, dowiedzieć się wszystkiego, ale czy to o czym czytamy jest prawdą? Czy należy ufać internetowej wyszukiwarce i autorom tych treści? Seth Stephens-Davidowitz, filozof i doktor ekonomii, były pracownik Google’a, przeanalizował dane z wyszukiwań internetowych dotyczących między innymi rasizmu, depresji, wykorzystywania nieletnich, poczucia humoru czy preferencji seksualnych, a owocem tych badań jest książka „Wszyscy kłamią” – bestseller „New York Timesa” i „Wall Street Journal”, Książka Roku według „The Economist” i „Business Insider”. Stephens-Davidowitz podkreśla, że wszyscy ludzie kłamią. Okłamują swoich przyjaciół, partnerów, specjalistów, ale i samych siebie.

Paweł Grabowski, Agata Puścikowska „Nie przyszedł do mnie anioł”

„Nie przyszedł do mnie anioł” to historia o lekarskim powołaniu, walce o pacjentów ale i o momentach, które sprawiły, że zmienił swoje życie. Zdecydował przenieść się z Warszawy na Podlasie i właśnie tam założył pierwsze w Polsce wiejskie hospicjum domowe, a następnie hospicjum stacjonarne w Makówce.

O systemie opieki zdrowotnej w kraju, o blaskach i cieniach. W rozmowie z Agatą Puścikowską, Paweł Grabowski opowiada o podlaskiej codzienności, o życiu po prostu. To bez wątpienia historia opowiedziana z humorem, ale co ważniejsze jest prawdziwie przejmująca. Daje czytelnikowi lekcje, jak stać się świadkiem miłości w trudnym niekiedy, współczesnym świecie. 

Frank Wynne „To ja byłem Vermeerem”

Zdumiewająca opowieść o człowieku, który minął się z powołaniem. O jego niespełnionych marzeniach i zemście, która stała się planem na życie. To historia największego fałszerza, która trzyma w napięciu, opowiada o zachłanności, nieposkromionej pysze, ale i o braku umiaru, zdradzie i oczywiście – sztuce.

Annie Ernaux „Lata”

„Czy byłabym szczęśliwsza, mając inne życie?” to pytanie cały czas zadaje Ernaux. „Lata” prowadzą czytelnika przez dekady jej życia, które mogą być uznane za biografię także całego pokolenia. Począwszy od powojennej młodości, aż po dorosłość.
Annie Ernaux mierzy się z zagadnieniami m.in. rewolucji obyczajowej, postępującego konsumpcjonizmu oraz sekularyzacji. Przywołuje także przełomowe momenty dla historii Francji, jak i całej Europy.

„12 życiowych zasad. Antidotum na chaos” Jordan B. Peterson

Psycholog Jordan Peterson pomaga odpowiedzieć na nurtujące nas pytania. Jaka jest nasza ścieżka życiowa? Czy na pewno dobrze wybraliśmy? Czym mamy się kierować? Jak żyć we współczesnym świecie i jak należy wyznaczać priorytety? Peterson łączy porady zarówno z jego praktyki zawodowej, jak i doświadczeniami z życia codziennego.

Michał Kłosowski „Dekada Franciszka”

Michał Kłosowski porusza temat ostatniego dziesięciolecia pontyfikatu papieża Franciszka (2013-2023). Przedstawia w nim spojrzenie ojca świętego m.in. na reformę Kościoła, a także wyzwania XXI wieku takie jak rewolucja cyfrowa, czy kwestie związane z imigracją.

Cezary Harasimowicz „Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej”

Historia o kobiecie, pierwszej polskiej lekarce, która nie miała w tym zakresie formalnego wykształcenia. Sama mówiła o sobie, że jest doktorką i okulistką. Podróżniczka, pionierka emancypacji, a do tego szpieg i prawdziwa bizneswoman. Historia o żonie, matce, kochance, kobiecie niewątpliwie – wyjątkowej. Książka autorstwa Cezarego Harasimowicza prezentuje jak na dłoni życie Reginy i zabiera czytelnika w naprawdę ciekawą i zaskakującą podróż.

Anna Nasiłowska „Mrożek. Biografia”

Blisko 700 stron tomu „Mrożek. Biografia” prof. Anny Nasiłowskiej zabiera nas do świata jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarzy. To pierwsza biografia Sławomira Mrożka, człowieka z dystansem ale i ogromną otwartością do ludzi. Mężczyzny, który na pierwszy rzut oka był skryty, później uważany za niezwykłego humorystę. Nasiłowska przedstawia życie zawodowe Mrożka, ale i życie prywatne, w którym kobiety odgrywały niewątpliwie ważną rolę.

Daniel Koreś „W cieniu wyroku na miasto”

Biografia kontekstowa płk. dypl. Józefa Szostaka „Filipa” (1897–1984), szefa Oddziału III i szefa operacji KG AK. Podróż do życia i kariery zawodowej wybitnego oficera, kawalerzysty i sztabowca. Biografia człowieka, które całe swoje życie poświecił służbie.

Magdalena Grzebałkowska „Beksińscy. Portret podwójny”

Książka o miłości, ale i jej poszukiwaniu. Jednocześnie o nieumiejętności w jej wyrażaniu. O samotności, która staje się murem, przez który nikt nie jest w stanie się przebić. Historia Zdzisława Beksińskiego, polskiego inżyniera, architekta, malarza, rzeźbiarza, fotografa, rysownika oraz jego syna, Tomasz Beksińskiego, dziennikarza, o którym mówiono „syn wielkiego artysty”.

Laura Wieczorek

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się