DemoFusion

DemoFusion – domowe komputery z umiejętnościami Picassa

W dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) narodziło się DemoFusion – innowacyjne narzędzie, które otwiera nowe horyzonty w generowaniu obrazów o wysokiej rozdzielczości. Co wyjątkowe, jest ono obsługiwane przez domowe komputery.

Opracowane narzędzie przez zespół badawczy profesora Yi-Zhe Songa z University of Surrey, DemoFusion umożliwia użytkownikom tworzenie bazowych obrazów przy użyciu powszechnie dostępnych, otwartoźródłowych modeli AI, takich jak Stable Diffusion, a następnie wzbogacanie ich o szczegóły i funkcje w znacznie wyższej rozdzielczości.

Dotychczas, by stworzyć wysokiej jakości obrazy z użyciem AI, konieczne było korzystanie z płatnych usług takich jak Midjourney lub DALLE-3, lub inwestowanie w wysokowydajne komputery. DemoFusion umożliwia to, by domowe komputery poradziły sobie z generowaniem obrazów o wysokiej rozdzielczości

Technologia DemoFusion pozwala na znaczne wzbogacanie obrazów generowanych przez AI bez konieczności posiadania ogromnej mocy obliczeniowej czy przeprowadzania czasochłonnego procesu szkolenia modelu. Profesor Yi-Zhe Song podkreśla, że sztuka cyfrowa i wizualizacje powinny być dostępne dla każdego, niezależnie od zasobności jego portfela, dlatego zdecydowano się na publiczne udostępnienie DemoFusion.

Aby uzyskać obrazy wysokiej rozdzielczości z wykorzystaniem standardowych, open-sourcowych narzędzi AI, zespół badawczy najpierw generuje obrazy o niższej rozdzielczości, a następnie wzbogaca je, wydobywając więcej szczegółów z modelu AI. Proces ten nie polega na prostym skalowaniu, lecz na detalicznym opracowywaniu obrazu w fragmentach, co pozwala na zwiększenie szczegółowości i rozdzielczości nawet 16-krotnie.

Narzędzie to pozwoli otworzyć drzwi do tworzenia zachwycających wizualizacji w różnych dziedzinach, od edukacji, przez projektowanie, po sztukę. Dostępność narzędzia dla osób, które wcześniej nie miały możliwości korzystania z zaawansowanych technologii AI, stanowi ważny krok w dostępie do cyfrowej sztuki. Jak zauważa profesor Andrew Rogoyski, dyrektor ds. innowacji i partnerstw w Surrey Institute for People-Centred AI, AI ma potencjał tworzyć oszałamiające obrazy, które mogą być wykorzystane w wielu różnych kontekstach.

DemoFusion to przełomowe narzędzie, które znacząco przyczynia się do demokratyzacji procesu tworzenia obrazów o wysokiej rozdzielczości. Umożliwia ono szerszej grupie użytkowników tworzenie zaawansowanych wizualizacji bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z zakupem drogiego sprzętu. To narzędzie ma potencjał zrewolucjonizować sposób, w jaki tworzymy i korzystamy z cyfrowej sztuki, otwierając nowe perspektywy dla twórców, edukatorów i entuzjastów sztuki na całym świecie.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się