spektakl

Deski teatru – pięć najlepszych spektakli w lutym

Czym byłoby nasze życie bez teatru? Jak dużo byśmy stracili, gdyby nie aktorzy i wybitne spektakle, które dano jest nam podziwiać? Z pewnością byłoby ubogie i pozbawione kolorów. Dlatego rekomendujemy pięć najciekawszych naszym zdaniem spektakli, które mogą zainspirować państwa do zaplanowania wieczoru pełnego wrażeń.

„Król Lear” – Williama Shakespeare’a
Teatr Narodowy w Warszawie

Spektakl „Król Lear” to opowieść o królu Brytanii, który decyduje się, aby podzielić swoje królestwo między córki, by uwolniły go od wszystkich jego trosk i trudów. Decyzję poprzedza jednak pytaniem: która z was kocha mnie najbardziej? Czy król może oczekiwać szczerości? Czy szczerość może do siebie przekonać? Czy można oddać władzę, zachowując posłuszeństwo poddanych? I co ważne, czy można zrozumieć własną starość?

Tragedia Williama Shakespeare’a zdobyła miano szczytowych osiągnięć europejskiego teatru. Rolę tytułową w przedstawieniu Teatru Narodowego gra Jan Englert.

Premiera – 24 lutego 2024 roku, Teatr Narodowy w Warszawie, fot. Teatr Narodowy

„Podróżnicy”
Teatr Żydowski w Warszawie

Spektakl „Podróżnicy” to opowieść o dwójce, których łączy prawdziwa miłość, jednak rozdziela wszystko to, co dzieje się wokół nich. Wygnani na wędrówkę po świecie i własnych życiach, nieustająco szukają siebie w krótkich spotkaniach. Licząc, że tym razem odważą się wypowiedzieć to, co niewypowiedziane. Im więcej lat mija, tym trudniej odnaleźć w sobie zakochanych nastolatków, których historia rozdzieliła w 1968. Czy zdołają odnaleźć siebie na nowo, stworzyć własne miejsce na ziemi, gdzie będą mogli już na zawsze być blisko siebie?

23-25 lutego 2024 rok, Teatr Żydowski w Warszawie, fot. Teatr Żydowski

„Don Juan” Molière’a
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Premiera spektaklu odbyła się 29 stycznia 2022 roku, a więc w 400. rocznicę urodzin Moliera i 109. rocznicę otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie.

Reżyser Piotr Kurzawa podkreśla, że według jego  interpretacji „Don Juan” to „historia młodego człowieka, który żyje w czasach niezliczonych odpowiedzi na pytania o sens życia i otrzymał wolność ich wyboru. Mógłbym go nazwać – dzieckiem naszych czasów. Słucha tylko własnych pragnień, buntuje się przeciwko społecznemu porządkowi, sam dla siebie stanowi prawo, wierzy w nieistnienie Boga. Jest w tym autentyczny, uczciwy i nieustępliwy. Trudność w ocenie jego postawy polega na tym, że niełatwo odmówić mu racji. Powstaje przy tym paradoks; to nie obecność Don Juana destabilizuje ustalony porządek, ale jego śmierć”.

22-25 lutego 2024 rok, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, fot. Marta Ankiersztejn

„Nasze czasy”
Teatr Dramatyczny w Warszawie

Płynie, leci, mija, zwalnia, przyspiesza, pędzi. Ktoś ma mnóstwo, komuś brakuje. Można się z nim ścigać, można go przeliczać, marnować, dobrze wykorzystywać – ale i tak każdemu równo odmierza etapy życia i drogę ku śmierci. Można go też spędzić w teatrze. Na spektaklu – o czasie – czytamy w opisie spektaklu.

Spektakl „Nasze czasy” to opowieść o tym, jak indywidualnie doświadczamy swojego wieku ale i o tym, jak subiektywnie doświadczamy czasu. Opowieść o sprawie, która dotyka każdego i wszędzie, sprawie która niektórych doprowadza do szaleństwa, dla innych jest prosta i potrzebna, a także skomplikowana – mowa oczywiście o płynącym czasie.

2-4 lutego 2024, Teatr Dramatyczny w Warszawie

„Czekając na Godota” Samuela Becketta
Teatr Narodowy w Warszawie

„Co robimy? Czekamy. […] Czekamy na Godota”. Kwestie te po raz pierwszy padły na scenie paryskiego Théâtre de Babylone w roku 1953. Teatralny debiut Becketta uważa się za jedno z najważniejszych teatralnych wydarzeń XX wieku. Teatr Narodowy wraca do „Czekając na Godota” po 70 latach. Premiera spektaklu miała miejsce 9 grudnia 2023.

14-27 lutego 2024, Teatr Narodowy w Warszawie, fot. Marta Ankiersztejn

Laura Wieczorek

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się