deepfake

Facebook ery deepfake

W rozwijającym się świecie manipulacji internetowych pojawienie się deep fake’ów na platformach takich jak Facebook spowodowało obruszenie na platformach społecznościowych. Te generowane przez sztuczną inteligencję fałszywe filmy i obrazy stają się coraz bardziej wyrafinowane, zacierając granice między rzeczywistością a fikcją.

Deep fake wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia nad wyraz realistycznych, ale i całkowicie sfabrykowanych filmów lub obrazów. Oszustwa realizowane za pomocą tej technologii dochodzą do momentu, w którym trudno jest odróżnić prawdziwą treść od fałszywej. Obawy są ogromne i niepokojące, szczególnie w kontekście dezinformacji i kradzieży tożsamości.

Niedawne dochodzenie ujawniło kilka podrobionych kont osób znanych w telewizji amerykańskiej, które stały się ofiarami oszustwa dokonanego przy użyciu technologii deepfake na Facebooku. Oszuści tworzą przekonujące profile za pomocą tych fałszywych filmów, oszukując publiczność, a nawet doświadczonych profesjonalistów. Nie tylko podważa to wiarygodność dziennikarzy, ale także stanowi zagrożenie dla społeczności, która może być wprowadzona w błąd przez fałszywe informacje.

Przypadek znanego prezentera wiadomości, którego deepfake został wykorzystany do stworzenia fałszywego profilu na Facebooku, może służyć jako ostrzeżenie. Profil wydawał się całkowicie prawdziwy: był kompletny oraz zawierał zdjęcie profilowe i przekonującą treścią wideo. Dopiero po interwencji prezentera w sieci zweryfikowano działalność podrobionego konta i usunięto profil.

Ten incydent podkreśla wyzwania przed którymi stoją platformy mediów społecznościowych w walce z deep fake’ami. Przykładowo Facebook ma zasady przeciwko podrabianiu tożsamości oraz szerzeniu dezinformacji. Jednak wykrywanie i usuwanie takiej treści pozostaje skomplikowane, szczególnie że technologia podszywania się pod inne osoby ciągle się rozwija.

Wpływ deep fake’ów na życie dotkniętym tym zjawiskiem osób wykracza poza indywidualne nękanie czy kradzież tożsamości. Stanowią one szersze zagrożenie dla zaufania społecznego i integralności informacji w Internecie. W miarę jak te generowane przez AI fałszywki stają się coraz bardziej powszechne, tym coraz trudniej będzie odróżnić, czy podana informacja przez kolegę lub koleżankę z pracy na jednym z portali społecznościowych jest prawdziwa. Ludzie nie chcą spędzać dodatkowego czasu na weryfikowanie każdej informacji znajdującej się w Internecie, co w przyszłości może być potrzebne jeżeli chcemy być pewni, że informacje, które otrzymujemy pochodzą z rzetelnego źródła.

W odpowiedzi na tę nurtują nas przyszłość rośnie potrzeba wynalezienia technologii, która za pomocą bardziej rygorystycznych środków będzie w stanie wykrywać i łagodzić wpływ deep fake’ów na nasze społeczeństwo. Obejmuje to ulepszone systemy wykrywania AI i surowsze egzekwowanie zasad na bazie których funkcjonują media społecznościowe. Dodatkowo świadomość publiczna i edukacja na temat deep fake’ów są kluczowe w walce z ich rozprzestrzenianiem się i wpływem.

Zagrożenie dezinformacją w cyfrowej erze pozostaje jednak nie tylko uciążliwym problemem , szczególnie na platformach takich jak Facebook, ale może również służyć jako przypomnienie o potrzebie czujności i znaczeniu weryfikacji informacji. Równowaga pomiędzy postępem technologicznym a etycznym wykorzystaniem AI jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek. Fakt ten podkreśla potrzebę ciągłego dialogu i działania w tej dziedzinie.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się