NASA
Fot. NASA/Josh Valcarcel

Jak NASA przygotowuje się do misji kosmicznych na Ziemi

Aby przygotować się do eksploracji Księżyca podczas misji Artemis, NASA przeprowadziła tygodniowy test terenowy w przypominającym księżyc krajobrazie San Francisco Volcanic Field w pobliżu Flagstaff w Arizonie, aby przećwiczyć scenariusze spacerów księżycowych.

Astronauci NASA: Kate Rubins i Andre Douglas symulują zachowanie członków załogi misji kosmicznej nosząc makiety skafandrów, przemierzając pustynię, wykonując różnorodne testy technologii, kontrole sprzętu i operacje naukowe związane z tym co będą robić ludzie, gdy znają się na Księżycu.

Podczas testu dwa zespoły współpracowały, ćwicząc kompleksowe operacje księżycowe. Pierwszy z nich – terenowy składał się z astronautów, inżynierów NASA i geologów zajmujących się pustynią w Arizonie. Ten zespół przeprowadzał symulowane spacery księżycowe, podczas gdy kontrolerzy lotu i naukowcy w Johnson Space Center NASA w Houston monitorowali i kierowali ich działaniami.

Fot. NASA/Josh Valcarcel

„Testy terenowe odgrywają kluczową rolę, pomagając nam przetestować wszystkie systemy, sprzęt i technologie, których będziemy potrzebować w czasie udanych operacji księżycowych podczas misji Artemis. Nasze zespoły inżynierów i naukowców płynnie współpracowały, aby upewnić się, że jesteśmy przygotowani na każdy krok, gdy astronauci ponownie postawią stopę na Księżycu” – mówi Barbara Janoiko z NASA.

Testy składały się z czterech symulowanych spacerów po Księżycu, które są zgodne z operacjami zaplanowanymi dla Artemis III i kolejnych, a także sześciu zaawansowanych prób związanych z technologią. W czasie symulowanego przebywania na Księżycu, zespoły przetestują sprzęt, który będzie mógł być wykorzystany w przyszłych misjach Artemis, będzie to na przykład możliwość wyświetlania i strumieniowania danych nawigacyjnych w postaci wyświetlacza heads-up wykorzystującego rzeczywistość rozszerzoną lub sygnalizatory świetlne, które mogą pomóc załodze w powrocie do lądownika.

Przed testem terenowym badacze, postępowali zgodnie z procesem planowania zaprojektowanym misji Artemis. Ich przygotowania obejmowały wygenerowanie map geologicznych, listy pytań naukowych i priorytetowych lokalizacji spacerów księżycowych zarówno dla głównego, jak i zapasowego „miejsca lądowania” dla testu.

„Podczas Artemis III astronauci będą naszymi operatorami naukowymi na powierzchni Księżyca, a cały zespół naukowy będzie ich wspierał z Ziemi. Ta symulacja daje nam możliwość przećwiczenia prowadzenia badań geologicznych z daleka w czasie rzeczywistym” – tłumaczy Cherie Achilles z NASA.

Fot. NASA/Josh Valcarcel

Jak wskazują naukowcy, testy służą ocenie luki i wyzwaniom związanym z operacjami na księżycowym biegunie południowym, w tym gromadzenie danych i komunikację między zespołem kontroli lotu a naukowcami w Houston w celu szybkiego podejmowania decyzji.

Po zakończeniu każdego symulowanego spaceru księżycowego teoretyczni astronauci, zespół kontroli lotu, członkowie załogi i eksperci terenowi, omawiali i zapisywaliwyciągnięte wnioski. NASA wykorzysta je i zastosuje w czasie misji Artemis, współpracy z sektorem komercyjnym i rozwoju innych technologii.

Ostatni test terenowy jest piątym z serii przeprowadzonych przez Joint Extravehicular Activity and Human Surface Mobility Test Team kierowany przez Johnson Space Center. Rozszerza on poprzednie przeprowadzone i jest jak dotąd najbardziej wierną symulacją spaceru księżycowego w ramach misji Artemis.

NASA wykorzystuje testy terenowe do symulacji misji przygotowujących do lotów w kosmos. Pustynia w Arizonie była poligonem do eksploracji Księżyca od czasów projketu Apollo ze względu na wiele podobieństw do terenu księżycowego, w tym kraterów, uskoków i cech wulkanicznych.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się