Robot

Robot przypominający ślimaka wspinający się po ścianach

Robot inspirowany zdolnościami adhezyjnymi ślimaków, wykorzystuje mechanizm ssący, umożliwiający wspinanie się po pionowych powierzchniach.

Idea stojąca za projektem robota wynikła poprzez obserwacje sposobu poruszania się ślimaków. Ślimaki wykorzystują śluz do zmniejszenia tarcia i wytworzenia siły ssącej, co pozwala im przylegać i ślizgać się po różnych powierzchniach. Naśladując to, zespół badawczy stworzył mechanizm, który wykorzystuje wodę jako substytut śluzu ślimaka. Oparty na wodzie system pomaga robotowi utrzymać ssanie podczas ślizgania się, czyniąc go wydajnym wspinaczem.

Rozwój robota obejmował optymalizację materiałów wykorzystywanych do stworzenia przyssawek i zaprojektowanie skutecznego mechanizmu wykorzystujących je. Ulepszenia z tego płynące pozwalają robotowi przenoszenie znacznych obciążeń – do dziesięciokrotności jego wagi – przy jednoczesnym zachowaniu stabilności i wydajności. Robot zademonstrował swoje możliwości, przenosząc ciężar 200 g i omijając przeszkody, prezentując swoje praktyczne zastosowania w środowisku testowym.

Zastosowanie robota, który może bezproblemowo poruszać się w niedostępnych przez inne maszyny obszarach jest znaczące dla całego przemysłu lub naprawy części. Jego zdolność do wspinania się po ścianach i manewrowania w ciasnych przestrzeniach czyni go idealnym do inspekcji trudno dostępnych miejsc. Obejmuje to łopaty turbin wiatrowych, kadłuby statków, zewnętrzne powierzchnie samolotów i szklane okna drapaczy chmur. Zapewniając niezawodny i bezpieczny sposób dostępu do tych powierzchni, robot może znacznie usprawnić procesy konserwacji i inspekcji wielu większych maszyn i urządzeń.

Przesuwny mechanizm ssący robota oferuje kilka zalet: niskie zużycie energii, wysoką wydajność przyczepności i minimalną złożoność. Cechy te sprawiają, że jest to obiecujący kandydat do przyszłych postępów w technologii wykorzystywanych w robotyce. Opracowana przez naukowców strategia wspinaczki może utorować drogę dla robotów wspinaczkowych nowej generacji, z zastosowaniami w chwytaniu przemysłowym, zadaniach zewnętrznych i transporcie.

Poza praktycznymi zastosowaniami, robot stanowi ciekawe połączenie biologii i inżynierii. Badając i powielając ruch ślimaków, naukowcy pokazują, jak naturalne adaptacje mogą inspirować innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Robot inspirowany ślimakami z Uniwersytetu w Bristolu jest kolejnym krokiem w robotyce przybliżającą nas do rozwiązywania coraz większej gamy problemów, które wcześniej stanowiły duże zagrożenia. Naśladując zdolności adhezyjne i ślizgowe ślimaków, robot może skutecznie wspinać się po pionowych powierzchniach i przenosić ciężkie ładunki. Jego potencjalne zastosowania w różnych branżach podkreślają innowacyjne sposoby, w jakie robotyka może rozwiązywać rzeczywiste problemy. Wraz z dalszym rozwojem, technologia ta może wpłynąć na sposób, w jaki podchodzimy do zadań konserwacyjnych i inspekcyjnych w trudnych warunkach.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się