„Gucci Cosmos” – cyfrowa wystawa w Londynie

Wystawa „Gucci Cosmos” prezentująca najbardziej kultowe projekty marki w jej 102-letniej historii zawitała do Londynu. Wszyscy fani mody mają teraz okazję, by zobaczyć spektakularną kolekcję torebek, archiwalnych stylizacji od byłych i obecnych dyrektorów kreatywnych, w tym Toma Forda, Fridy Giannini, Alessandro Michele czy Sabato De Sarno.

Hipnotyzująca wystawa „Gucci Cosmos”

Do 31 grudnia 2023 roku „180 Studios” w Londynie prezentuje wciągającą wystawę „Gucci Cosmos”, która odkrywa bogate dziedzictwo włoskiego domu mody. Wystawa „Gucci Cosmos”, zaprojektowana przez współczesnego artystę Es Devlina, obejmuje dziewięć instalacji, które śledzą historię domu mody od samego początku jego założenia w 1921 roku, aż do dnia dzisiejszego.

Odwiedzający mogą podróżować przez konstelację archiwalnych „modowych dzieł” Gucci, w tym kultowych torebek, butów, odzieży i akcesoriów, a także szerokiej gamy rzadkich i nigdy wcześniej nie widzianych przedmiotów.

Historia marki Gucci

Każdy z dziewięciu światów w „Gucci Cosmos” śledzi inny aspekt włoskiego domu mody. Od jego charakterystycznego kunsztu i ponadczasowych projektów, aż po innowacyjnego ducha, zaangażowanie w różnorodność i integrację ze społeczeństwem. Poprzez dziewięć prezentowanych podczas wystawy instalacji, krok po kroku poznajemy historię marki. Zaczynając od windy słynnego hotelu, w którym założyciel włoskiego domu mody Guccio Gucci zamarzył, że pewnego dnia walizki hotelowych gości będą nosiły jego imię, aż po wizję najnowszego pokazu mody Gucci.

Dodajmy w tym miejscu, że Guccio Gucci (Guccio Giovanbattista Giacinto Dario Maria Gucci) pod koniec XIX wieku pracował, jako bagażowy i windziarz w pięciogwiazdkowym Hotelu Savoy w samym centrum Londynu i to właśnie tam rozwinął swoje zamiłowanie do wyszukanego smaku i elegancji będąc blisko światowej elity, która przebywała w hotelu.

Zakochując się w modzie postanowił tworzyć coś swojego, coś co od pierwszej chwili budziło w nim mnóstwo emocji. Chciał tworzyć sztukę, z której będzie można korzystać każdego dnia. Sztukę użyteczną, lecz nie dla każdego z uwagi na jej cenę. Po powrocie do rodzinnej Florencji, w 1906 roku otworzył mały rodzinny sklep wyspecjalizowany w sprzedaży toreb bagażowych i skórzanych siodeł. Z czasem, firma zaczęła zyskiwać coraz więcej fanów. W latach 20. XX wieku Guccio Gucci zaczął produkować torebki, które do dnia dziejszego cieszą się ogromną popularnością, a egzemplarze vintage potrafią obecnie kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wystawę „Gucci Cosmos” powinni zobaczyć nie tylko ci, którzy lubią modę, ale także fani nowej technologii. Cyfrowa odsłona wystawy z pewnością przekona do siebie każdego. Zabierając w podróż po przeszłości, teraźniejszości i przyszłości włoskiej, luksusowej marki.

Laura Wieczorek

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się