„Halka” Stanisława Moniuszki w Teatrze Królewskim w Madrycie

9 i 11 listopada 2023 roku po raz pierwszy w Hiszpanii zabrzmiała „Halka” Stanisława Moniuszki. Na zaprezentowanie opery w wersji koncertowej zdecydował się Teatro Real w Madrycie, jeden z najważniejszych teatrów operowych na świecie. W roli Jontka wystąpił Piotr Beczała, którego madrycka publiczność dobrze zna z roli Radamesa w „Aidzie” Verdiego czy tytułowego Fausta w operze Gounoda.

Opera „Halka” w związku ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w wersji koncertowej po raz pierwszy została przedstawiona hiszpańskiej publiczności w Teatrze Królewskim w Madrycie w dniach 9 i 11 listopada. Wydarzenia udało się zrealizować dzięki współpracy Polskiej Fundacji Narodowej, Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Polski .

Obsadę premiery tworzyli uznani twórcy. Orkiestra i chór Teatro Real wystąpili pod batutą, odpowiednio, Łukasza Borowicza i José Luisa Basso. Wśród śpiewaków znaleźli się: światowej sławy bas – baryton Tomasz Konieczny, którego usłyszymy w roli Janusza, oraz znamienity tenor Piotr Beczała znany publiczności Teatro Real z „Potepienia Fausta” Hectora Berlioza (2009), „Fausta” Charlesa Gounoda (2018) i „Aidy” Giuseppe Verdiego (2022). W „Halce” wcielił się w rolę Jontka. Towarzyszyła im amerykańska sopranistka Corinne Winters (Halka), rosyjski bas Maxi Mkuzmin-Karavaev (Stolnik), ukraińska mezzosopranistka Olga Syniakova (Sofia), hiszpański baryton Javier Povedano (El gaitero) oraz polski wykonawca: baryton Tomasz Kumiega (Dziemba). 

Tomasz Konieczny razem z Piotrem Beczałą znaleźli się na liście tegorocznych kandydatów do International Opera Awards (tzw. ,,operowych Oscarów’’).

W związku z wystawieniem „Halki” w Teatrze Królewskim w Madrycie, hiszpańskie media szeroko opisywały historię naszego kraju pod zaborami, kiedy Polska była podzielona między Rosję, Prusy i Austrię. Opisywano również heroiczną walkę Polaków o odzyskanie niepodległego państwa. Instytut Adama Mickiewicza podkreśla, że Polska walka o odzyskanie wolności i upór w tej walce są odbierane, jako szalenie inspirujące dla całego świata. Sam Stanisław Moniuszko za sprawą „Halki” zyskał sławę, jako muzyczny bohater.

Laura Wieczorek

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się