Hiszpania

Hiszpania z rekordowym wynikiem produkcji zielonej energii

7 stycznia 2024, Szymon ŚLUBOWSKI
BIT Biznes i Technologie

W 2023 roku Hiszpania wygenerowała ponad 50 proc. swojej elektryczności z odnawialnych źródeł energii, osiągając 135 tysięcy GWh, co stanowi rekordowy wynik dla kraju.

Drugi rok z rzędu, energia wiatrowa okazała się być największym źródłem energii elektrycznej w Hiszpanii. Osiągnęła imponujące 63 tysięcy GWh, co przekłada się na 23,3 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej. Energetyka słoneczna również zanotowała imponujący wynik, generując 37 tysięcy GWh, co stanowi 14 proc. całkowitej produkcji, wyprzedzając znacząco energię wodną z jej 9,5 proc.

Elektrownie jądrowe utrzymały stabilny udział w produkcji energii elektrycznej, stanowiąc 20,3 proc. całkowitej produkcji, podczas gdy udział gazu spadł o siedem punktów, osiągając 17,2 proc. w analizowanym okresie.

Szefowa spółki-matki REE, Redeia, Beatriz Corredor, podkreśla, że te wyniki to dowód na stabilny postęp zielonej transformacji jaką przechodzi Hiszpania. Rząd premiera Pedro Sancheza zobowiązał się do zwiększenia udziału energii odnawialnej do 74 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej do 2030 roku. Biorąc pod uwagę bogactwo naturalne Hiszpanii w słońce i wiatr, cel ten wydaje się być w pełni realny.

W odpowiedzi na te ambitne cele, kraj ten doświadczył wzrostu inwestycji w duże projekty dotyczące instalacji słonecznych i farm wiatrowych, szczególnie w mniej zaludnionych północnych i centralnych regionach kraju. Ten rozwój umocnił Hiszpanię jako jednego z liderów w Europie pod względem mocy odnawialnych źródeł energii.

W kontekście europejskim, Hiszpania wyraźnie wyróżnia się swoimi osiągnięciami. Niemcy również osiągnęły w 2023 roku ponad 50 proc. produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, jednak Hiszpania robi to z nieco większym impetem, szczególnie w zakresie energii wiatrowej i słonecznej.

Poszerza również swoje projekty w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, koncentrując się na energii słonecznej i wiatrowej, aby osiągnąć swoje ambitne cele związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych i zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego. Iberdrola, największa firma energetyczna w Europie, planuje budowę sieci 19 elektrowni fotowoltaicznych i trzech farm wiatrowych w Hiszpanii, Portugalii i Niemczech, które będą miały zdolność wytworzenia do 4 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie. Projekt ten, wspierany przez Europejski Bank Inwestycyjny, który zapewnia finansowanie w wysokości 1 miliarda euro, obejmuje również hybrydowe systemy baterii do magazynowania energii, co pomoże stabilizować jej dostawy ze źródeł odnawialnych​.

Hiszpania, poprzez swoje inicjatywy w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, staje się wzorem dla innych krajów dążących do transformacji swoich systemów energetycznych. Przejście na zieloną energię nie tylko zmniejsza zależność od paliw kopalnych i ich negatywny wpływ na środowisko, ale także stanowi kluczowy element w realizacji globalnych celów klimatycznych i zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście, nie tylko przyczynia się do walki ze zmianami klimatycznymi, ale również wyznacza kierunek dla zrównoważonego wzrostu na arenie międzynarodowej.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się