Holy Games
Fot. Diocèse de Paris

Holy Games – program wydarzeń łączących wiarę i sport w czasie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Na czas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu przygotowany został program chrześcijańskich wydarzeń towarzyszących. Holy Games, objęte patronatem Konferencji Episkopatu Francji, mają łączyć wiarę i sport.

Na czas tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia w Paryżu, francuski Kościół przygotował program wydarzeń towarzyszących, łączących wiarę i sport. Program wydarzeń, pod nazwą Holy Games, jest objęty patronatem Konferencji Episkopatu Francji (Conférence des Évêques de France).

Zawody przewidziane są dla osób zaangażowanych podczas wydarzeń sportowych – zarówno sportowców, jak i kibiców. Jak określają organizatorzy projektu, „Holy Games są wezwaniem do świętości poprzez sport. Są przypomnieniem, że sport jest grą w służbie osobie, jej godności i dobra wspólnego”.

W ramach Holy Games przewidziane są błogosławieństwo sportowców przed igrzyskami olimpijskimi, msza święta na tydzień przed igrzyskami, a także seria wydarzeń dla wierzących, łącząca wydarzenia sportowe, ewangelizację i rozwój duchowy. Podczas igrzysk olimpijskich w ramach Holy Games w paryskich parafiach organizowane będą m.in. rozgrywki sportowe dla młodzieży, która pozostanie wówczas w Paryżu.

28 kwietnia w ramach zawodów odbędzie się „Paris églises tour” – bieg na 10 km i marsz na 5 km ulicami Paryża, trasą przebiegającą przy paryskich kościołach: od katedry Notre-Dame do kościoła Madeleine, z etapami przed kościołami Saint-Étienne du Mont, Saint-Sulpice, Notre-Dame des Victoires, Trinité, Saint-Louis d’Antin, bazyliką Sacré-Cœur na Montmartre i sanktuarium Matki Bożej od Cudownego Medalika na rue du Bac. Najbardziej liczna grupa, która zbierze się do wspólnego udziału w „Paris églises tour”, otrzyma dwa bilety na ceremonię otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wydarzenia centralne Holy Games to organizowane w Paryżu, w tym samym czasie co igrzyska olimpijskie, „Routes d’été”, podczas których grupy młodzieży z diecezji z całej Francji zaproszone są do paryskich parafii na „tydzień młodzieży”. Na ten czas przewidziany został program (rozgrywki sportowe, turniej piłki nożnej, msza święta, katechezy, koncerty i ewangelizacja), pozwalający młodym katolikom z różnych części Francji na przeżycie podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu „przygody w świętującym mieście zgodnie z duchem Światowych Dni Młodzieży”. Do Paryża i regionu Île-de-France przyjedzie na Holy Games ok. 2300 osób z całej Francji.

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się