Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Zawody pływackie w Sekwanie budzą wątpliwości

Stan sanitarny Sekwany, na której mają się odbyć zawody pływackie podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich, wzbudza wątpliwości. Trwają prace nad usunięciem zanieczyszczeń z rzeki, od 1923 r. oficjalnie uznanej za niezdatną do kąpieli.

Podczas tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu zawody pływackie oraz pływacka część triathlonu mają odbyć się na Sekwanie. Organizacja zawodów na rzece przepływającej przez francuską stolicę wzbudza jednak wątpliwości związane ze złym stanem sanitarnym. W sierpniu 2023 r. jedne z próbnych zawodów pływackich na Sekwanie zostały odwołane z powodu zbyt dużego stężenia bakterii Escherichia coli w wodzie. Kilka dni wcześniej woda spełniała jednak wymogi sanitarne.

Zakaz kąpieli w Sekwanie z powodu zbyt złego stanu sanitarnego rzeki obowiązuje od 1923 r. Od 2016 r. trwają prace nad usuwaniem zanieczyszczeń z wody Sekwany i Marny, na co przeznaczono budżet w wysokości 1,4 miliarda euro. Prace mają zakończyć się przed Igrzyskami Olimpijskimi, tak aby na rzece mogły odbyć się wówczas zawody pływackie. Od 2025 r. w obrębie Paryża rzeka ma być całkowicie zdatna do kąpieli. Konieczna infrastruktura nie jest jednak jeszcze w pełni przygotowana, stąd – zwłaszcza po silnych deszczach, przy których wzrasta poziom wód ściekowych, które miasto zmuszone jest odprowadzać wówczas bezpośrednio do Sekwany – stan rzeki nie zawsze spełnia wyznaczone normy sanitarne.

Wobec braku pewności, czy wszystkie warunki zostaną spełnione, oraz braku ze strony organizatorów informacji o planie B pojawiają się wątpliwości dotyczące ewentualności odwołania w ostatniej chwili zawodów pływackich.

Na możliwość odwołania części pływackiej triathlonu zwraca uwagę mistrz świata w tej dyscyplinie, Dorian Coninx, cytowany przez „Le Figaro”. „Naprawdę chciałbym, żeby był to triathlon, ponieważ nie trenuję do duathlonu. Byłaby to ogromna szkoda i byłoby to problematyczne, ale niestety nie mam nad tym żadnej kontroli. Wiem, że organizatorzy są pod ogromną presją i robią co w ich mocy”, stwierdził. „Przed igrzyskami w Rio w 2016 r. słyszeliśmy przez dwa lata o problemach z jakością wody, a koniec końców pojechaliśmy tam. Historia powtórzyła się w Tokio i triathlon się odbył”, zaznaczył. Francja jest jednym z faworytów do wywalczenia medalu w pływaniu i triathlonie.

W styczniu, przy okazji życzeń noworocznych w ratuszu, mer Paryża Anne Hidalgo zapowiedziała, że zanurkuje w Sekwanie, i zaprosiła radnych miasta, prefektów, a także prezydenta Emmanuela Macrona do pójścia w jej ślady. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu będą trwały od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 r.

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się