Święta Bożego Narodzenia inkluzywne

Święta Bożego Narodzenia we Francji: inkluzywne i promujące różnorodność

Presja kulturowa jest coraz silniejsza, władze francuskich miast decydują się na zmianę dekoracji świątecznych na bardziej inkluzywne, feministyczne i promujące różnorodność.

Sainte-Nicolas czyli Święta Mikołajka

W imię coraz bardziej inkluzywnych obchodów świąt Bożego Narodzenia władze niektórych miast we Francji decydują się na „wymyślenie na nowo świąt końca roku”. Na jarmarkach świątecznych czy dekoracjach miejskich Święty Mikołaj ustąpił tym samym Mikołajce (Sainte-Nicolas).

W Nantes drugi rok z rzędu tradycyjne dekoracje świąteczne zastąpiono świecącymi rzeźbami współczesnymi, prezentowanymi w ramach festiwalu sztuki współczesnej „Voyage en hiver”.

Zamiast światełek i choinek (poza jedną sztuczną choinką na placu miejskim) pojawiły się w mieście iluminacje w kolorach tęczy i „multikulturowe” instalacje, aby pozostawić „miejsce wszystkim wyznaniom lub brakowi wyznania”, jak tłumaczą socjalistyczne władze miejskie. Zamiast Świętego Mikołaja nad jedną z ulic pojawiła się wisząca rzeźba „Petit Maman Noël”, „Mikołajki” ubranej w dres i czerwone skarpety. „Ponieważ w XXI wieku duch świąt jest multikulturowy. Ponieważ te bajkowe momenty powinny jednoczyć wszystkich pod wspólnym sztandarem kreatywności” – odpowiedzieli jednemu z internautów przedstawiciele miasta w komentarzu na Twitterze (obecnie serwis X).

Nantes, 2023. Rzeźba „Petite maman Noel” Valerie Barre. Fot. Ruaud M/ANDB

Za wszelką cenę unikać określenia „Boże Narodzenie”

Podobnie jak Nantes wiele innych francuskich miast decyduje się na zastąpienie terminu „Noël”, pochodzącego od słowa „Emmanuel” i oznaczającego święta Bożego Narodzenia, terminem „zima”. W Saint-Denis animacje świąteczne odbywają się w ramach wydarzenia nazwanego „Piękna zima”. W Angoulême program animacji bożonarodzeniowych nosi nazwę „Świętująca zima”. W Douai w regionie Nord-Pas-de-Calais animacje świąteczne odbywają się pod nazwą „Zimowe Douai”, w Saint-Mandé – „Zaczarowana zima”, a w Angers nad Loarą – „Zimowe słońca”.

W Bordeaux, gdzie pochodzący z partii ekologicznej mer miasta nie chciał „martwego drzewa”, po raz trzeci zamiast choinki rozświetlono 11-metrowe dzieło sztuki współczesnej, wykonane ze stali oraz szkła pochodzącego z recyklingu. Ekologiczna konstrukcja zastąpiła choinkę również w La Rochelle. 

„Czarna Mikołajka” i „Sidi Nicolas”

Święta Bożego Narodzenia stają się coraz bardziej inkluzywne nie tylko we Francji. W Belgii burmistrz dzielnicy Saint-Gilles w Brukseli zaproponował nazwanie Świętego Mikołaja „Sidi Nicolas”, aby uczcić partnerstwo dzielnicy z marokańskim miastem Barkan. W Gandawie zaplanowane na 6 grudnia przybycie „czarnej Mikołajki” do ratusza zostało ostatecznie anulowane. W centrum kulturalnym Vooruit odbyło się jednak wydarzenie dla dzieci z udziałem postaci, w którą wcieliła się czarnoskóra kobieta. „Postać została stworzona przez artystkę Laurę Nsengiyumva, która podważa klasyczne granice między kulturami i płciami. Celem tej alternatywy dla tradycyjnego świętego jest podjęcie tradycji w inny sposób, bez dawnych stereotypów” – precyzuje „Sudinfo”.

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się