środowisko

Jak wydobycie kryptowalut niszczy środowisko

W dobie globalnego kryzysu zasobów wodnych, wydobycie kryptowalut, a w szczególności Bitcoin’a, wywołuje coraz więcej kontrowersji. W swoim najnowszym komentarzu opublikowanym w czasopiśmie „Cell Reports Sustainability”, ekonomista Alex de Vries, przedstawił pierwsze w swoim rodzaju kompleksowe oszacowanie ilości wody zużywanej w procesie wydobycia Bitcoin’a.

Nowe badania rzucają światło na problem, który może mieć dalekosiężne konsekwencje dla globalnej dostępności wody pitnej, zwłaszcza w rejonach świata, które już borykają się z jej niedoborem, w tym również w Stanach Zjednoczonych.

Proces wydobycia Bitcoin’a, będącego najpopularniejszą kryptowalutą, wymaga ogromnej mocy obliczeniowej. W tym globalnym wyścigu o rozwiązywanie złożonych równań matematycznych, zwycięzcy otrzymują nagrodę w postaci Bitcoinów. Te intensywne działania obliczeniowe prowadzą do znacznego zużycia wody, koniecznej do chłodzenia serwerów w dużych centrach danych. Według szacunków de Vriesa, sam proces wydobycia Bitcoinów w Stanach Zjednoczonych odpowiada za zużycie wody w przedziale od 8,6 do 35,1 gigalitrów (GL) rocznie.

De Vries obliczył, że w 2021 roku globalne wydobycie Bitcoinów zużyło ponad 1,600 GL wody. Każda transakcja Bitcoinowa wymaga średnio około 16 tys. litrów wody, co jest porównywalne do ilości wody koniecznej do napełnienia średniej wielkości basenu ogrodowego. Przewiduje się, że do końca 2023 roku, zużycie wody przez wydobycie tej kryptowaluty wzrośnie do około 2,3 tys. GL.

Porównując zużycie wody w czasie płatności, to te dokonywane przy pomocy Bitcoin’a w porównaniu z płatnościami tradycyjnymi zużywają ogromne jej ilości. Okazuje się, że jedna transakcja Bitcoinowa zużywa około 6.2 miliona razy więcej wody niż transakcja dokonana kartą kredytową.

Kraje takie jak Kazachstan, będący jednym z globalnych centrów wydobycia kryptowalut, szczególnie odczuwają skutki tego problemu. W 2021 roku, transakcje Bitcoinowe w Kazachstanie zużyły 997.9 GL wody, co dodatkowo pogłębia już istniejący kryzys wodny w tym regionie.

De Vries sugeruje, że modyfikacje w oprogramowaniu używanym do wydobycia Bitcoinów mogłyby znacząco obniżyć zapotrzebowanie na energię i wodę. Integracja źródeł energii odnawialnej, które nie wymagają użycia wody, takich jak energia wiatrowa i słoneczna, również mogłaby przyczynić się do ograniczenia zużycia wody.

W obliczu rosnącego zainteresowania Bitcoinami i innymi kryptowalutami, ich wpływ na środowisko staje się coraz bardziej istotny. Zużycie wody w procesie wydobycia Bitcoinów stanowi poważny problem, wymagający niezwłocznych działań, zwłaszcza w kontekście globalnego kryzysu wodnego. Pojawia się pytanie o celowość wykorzystywania ograniczonych zasobów odnawialnej energii na wydobycie kryptowalut, co może prowadzić do zwiększonego wykorzystania paliw kopalnych w innych sektorach. Badanie to podkreśla potrzebę intensyfikacji badań i dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju w sektorze kryptowalut i to by ograniczyć ich wpływ na środowisko.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się