Ważną częścią francuskiej kultury i art de vivre jest apéritif – we Francji częściej nazywany apéro. Tradycyjnie apéritif jest alkoholem podawanym przed posiłkiem dla pobudzenia apetytu.

L’apéritif – francuska sztuka celebrowania wspólnego czasu

Ważną częścią francuskiej kultury i art de vivre jest apéritif – we Francji częściej nazywany apéro. Tradycyjnie apéritif jest alkoholem podawanym przed posiłkiem dla pobudzenia apetytu.

Czym jest apéritif?

Francuskie apéro nie tyle jest jednak konkretnym trunkiem bądź przekąską, ile sposobem na celebrowanie wspólnego czasu. Najczęściej poprzedza ono kolację, choć Francuzi spotykają się często również na samo apéro. Podczas apéritif, w zależności od regionu, najczęściej podawane są wino, anyżowy pastis na południu czy cydr w Bretanii i Normandii, ale także soki, woda z syropem czy inne zimne napoje bezalkoholowe. Aperitif ogranicza się do jednej szklanki lub jednego kieliszka napoju oraz towarzyszących mu przekąsek, zwykle drobnych słonych przegryzek, orzeszków czy oliwek, a przy bardziej wystawnym apéro również wędzonej szynki i serów – oczywiście francuskich. 

Jednak największe znaczenie ma nie to, co jest podawane podczas aperitifu, ale to, kto bierze w nim udział, a także miejsce – jeżeli pogoda pozwala, aperitif odbywa się w ogrodzie.

Apéro jest bowiem nie tyle rytuałem przed posiłkiem, ile sposobem na celebrowanie czasu z bliskimi i przyjaciółmi, tak charakterystycznym dla francuskiej joie de vivre. To czas na spotkanie, na swobodne rozmowy, na skupienie się na otaczających osobach, na dowiedzenie się, co nowego u bliskich, czy poznanie się nieznających się zaproszonych osób.

To czas, który pozwala umilić atmosferę. W przypadku spotkań, na które zostały zaproszone nieznające się osoby, jest to moment na ich przedstawienie. Następująca po apéritif kolacja jest przeznaczona na rozmowy, kiedy wszyscy są już włączeni do kręgu obecnych, przeszli na „ty” i rozmawiają jak grupa znajomych. W przypadku spotkań między osobami już znającymi się apéro również pełni rolę złagodzenia atmosfery, ale jest także momentem prawdziwej celebracji spotkania. Podczas apéro zwyczajowo prowadzi się swobodne rozmowy na lekkie tematy, jak wakacje czy rugby. Tematy związane z pracą czy kwestie sporne powinny poczekać do kolacji; bardzo niestosowne jest poruszanie ich przy apéro.

Apéro jest zatem momentem, który pozwala skupić się na radości ze spotkania z drugą osobą. Celebrowanie czasu spędzanego razem jest tym, co we Francji może zachwycić. Stąd też takie wyrażenia, jak art de vivre à la française czy joie de vivre, które trudno odpowiednio przetłumaczyć na inne języki, a które tak dobrze oddają francuskiego ducha.

Bo jak się okazuje, szklanka francuskiego specjału i garść fistaszków mogą oddać piękno Francji równie dobrze, jak wyszukana gastronomia wyróżniona gwiazdkami Michelin.

Julia Mistewicz

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się