wioska olimpijska

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Inauguracja wioski olimpijskiej

Wioska olimpijska, znajdująca się na północnych przedmieściach Paryża, ma powierzchnię 52 hektarów, odpowiadającą 70 boiskom do piłki nożnej. Podczas Igrzysk Olimpijskich zakwaterowanych tu będzie 14 250 sportowców z ponad 200 krajów.

Prezydent Francji Emmanuel Macron inaugurował 29 lutego wioskę olimpijską, stworzoną na potrzeby tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Jak podaje „Le Figaro”, budowa wioski olimpijskiej była największym budowlanym przedsięwzięciem ostatnich czterech lat w Europie. Znajdujący się na północnych przedmieściach Paryża (w obrębie miejscowości Saint-Denis, Saint-Ouen-sur-Seine i L’Île Saint-Denis) kompleks ma powierzchnię 52 hektarów, odpowiadającą 70 boiskom do piłki nożnej. Do jego budowy zaangażowano 41 architektów i 3500 robotników oraz wykorzystano 37 żurawi budowlanych. W skład wioski olimpijskiej wchodzi 40 budynków mieszkalnych (91 klatek schodowych), a w jej obrębie wytyczono 6 hektarów publicznych przestrzeni zielonych i zasadzono 9000 drzew. Podczas Igrzysk Olimpijskich oprócz pokoi dla 14 250 sportowców z ponad 200 krajów w wiosce olimpijskiej znajdą się również restauracje i food trucki, sklepy, pralnie, fryzjer, sala fitness, poczta, poliklinika, centrum wieloreligijne, a także obiekty treningowe. Sportowcy będą nocowali w pokojach dwuosobowych, przystosowanych do potrzeb sportowców paraolimpijskich.

Wioska olimpijska została oddana w wyznaczonym terminie i jej budowa nie przekroczyła wyznaczonego budżetu 646 milionów euro.

Zwycięski projekt budynków tworzących wioskę olimpijską ma „ucieleśniać urbanizm XXI wieku dzięki swojej wydajności energetycznej, neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i silnej waloryzacji bioróżnorodności”.

Na dachach budynków mieszkalnych znajdują się panele fotowoltaiczne oraz przestrzenie „sprzyjające bioróżnorodności”, przyjazne ptakom i owadom. Na jednym z dachów znajduje się boisko do koszykówki.

Po Igrzyskach Olimpijskich wioska stanie się dzielnicą mieszkalną z 2800 mieszkaniami (z czego ok. 25 proc. ma stanowić mieszkania socjalne), akademikiem, hotelem, dwiema szkołami, biurami mogącymi pomieścić 6000 pracowników oraz sklepami. Projekt musiał spełniać wymogi ekologiczne (niskie zużycie energii węglowej, używanie energii słonecznej, aranżacja na dachach miejsc przyjaznych dla owadów i ptaków czy użycie materiałów pochodzenia naturalnego, takich jak drewno), a 100 proc. mieszkań musi być przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia w Paryżu. W wydarzeniu wezmą udział sportowcy z ponad 200 krajów, będzie ponad 8 milionów widzów i 300 000 wolontariuszy.

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się