mieszkańcy Paryża w trakcie igrzysk olimpijskich

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Mieszkańcy przygotowują się do planowanych utrudnień

Przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu mieszkańcy francuskiej stolicy zachęcani są do przygotowania się na wyzwania logistyczne związane z tym wydarzeniem. Zalecane są praca zdalna oraz przemieszczanie się pieszo i rowerem.

W Paryżu ruszyła rządowa kampania informacyjna, mająca na celu zachęcenie mieszkańców miasta do przygotowania się na okres Letnich Igrzysk Olimpijskich i wyzwania organizacyjne związane z tym wydarzeniem. Mieszkańcy miasta zachęcani są przez kampanię do pracy w trybie zdalnym oraz do dostosowania przemieszczania się tak, aby uniknąć korzystania z transportu miejskiego podczas przejazdów kibiców.

Powstała oficjalna rządowa strona internetowa „Anticiper les jeux”, na której znajdują się informacje dotyczące transportu publicznego podczas igrzysk w miastach, które biorą udział w organizacji wydarzenia. Oprócz regionu paryskiego część konkurencji rozgrywać się będzie również w innych miastach w całej Francji, m.in. w Marsylii, Bordeaux czy Lyonie, natomiast zawody surfingowe odbędą się na Tahiti. Na stronie internetowej można będzie znaleźć informacje dotyczące utrudnień w ruchu drogowym, związanych z zamknięciem stref wokół miejsc rozgrywek oraz z przemieszczaniem się licznych grup kibiców, a także przewidywanych utrudnień w komunikacji miejskiej, związanych głównie z dużą liczbą osób przemieszczających się o określonych godzinach w kierunku miejsc rozgrywek.

Paryżanie zachęcani są do zrezygnowania podczas igrzysk z samochodu i komunikacji miejskiej i do przemieszczania się rowerem lub pieszo. „Spośród wszystkich opcji przemieszczania się po mieście podczas igrzysk marsz jest opcją najłatwiej dostępną i najpewniejszą” – można przeczytać na stronie kampanii „Anticiper les jeux”, gdzie przypomniano również, że „zaleca się 30 minut marszu dziennie (redukcja stresu, polepszenie samopoczucia, stymulacja aktywności mózgowej, wzrost efektywności w pracy itd.)” oraz że „marsz pozostaje najbardziej ekologicznym sposobem przemieszczania”. Osoby chcące przemieszczać się rowerem lub pieszo będą mogły na stronie internetowej znaleźć informacje o najkrótszej bądź najmniej uczęszczanej przez kibiców trasie oraz o strefach zamkniętych na potrzeby igrzysk olimpijskich.

Mieszkańcom, którzy będą musieli przemieścić się samochodem lub środkami komunikacji zbiorowej, zaleca się natomiast korzystanie z platform wspólnych przejazdów samochodowych bądź z dostosowania godzin przejazdu do godzin rozgrywek, aby uniknąć tłoku w komunikacji miejskiej. Odradzane jest również planowanie w tym okresie przeprowadzki, ponieważ do niektórych części regionu paryskiego nie będą mogły wówczas wjechać samochody dostawcze bez uprzednio wydanego zezwolenia.

Letnie Igrzyska Olimpijskie będą trwały od 26 lipca do 11 sierpnia. Od 28 sierpnia do 8 września będą odbywać się Igrzyska Paraolimpijskie.

Julia Mistewicz z Paryża

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się