maraton Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

„Maraton dla wszystkich” – po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

Przewiduje się, że aż 400 tysięcy biegaczy weźmie udział w maratonie, którego trasa – podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 – prowadzić będzie przez Paryż i Wersal. Będzie to pierwsza w historii igrzysk konkurencja otwarta dla amatorów.

W ramach Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu zorganizowany zostanie „Marathon pour tous” – maraton, w którym udział może wziąć każdy. Zamiast oficjalnych kwalifikacji o udziale w konkurencji decydują kolejność zgłoszeń, losowanie i konkursy organizowane przez partnerów maratonu. „Marathon pour tous” jest pierwszą w historii igrzysk oficjalną konkurencją otwartą dla amatorów. Zawody odbędą się jednak w podobnej formie jak rozgrywki z udziałem oficjalnych reprezentantów – różnicę stanowić będzie brak klasyfikacji końcowej i podium.

Maraton odbędzie się 10 sierpnia o godz. 21, pomiędzy maratonem oficjalnych reprezentacji sportowych mężczyzn (który odbędzie się tego samego dnia rano) i maratonem kobiet (który odbędzie się następnego dnia). 400 tysięcy osób biorących udział w „Marathon pour tous” przebiegnie tę samą trasę co zawodowi sportowcy – 42-kilometrową pętlę łączącą Paryż i Wersal, przebiegającą przy pałacu wersalskim i najbardziej emblematycznych zabytkach francuskiej stolicy. Trasa maratonu ma też nawiązywać do marszu kobiet na Wersal w 1789 r., podczas rewolucji francuskiej.

Na trasie maratonu przygotowane zostaną animacje z wykorzystaniem efektów światła i dźwięku, mające zapewnić jeszcze bardziej wyjątkowe przeżycia uczestnikom biegu.

Do tej pory przyznano 350 tysięcy spośród 400 tysięcy miejsc na liście startowej – 50 proc. dla mężczyzn i 50 proc. dla kobiet. Zawodnicy, w wieku od 16 do 85 lat, pochodzą ze 110 krajów. W maratonie wezmą udział również osoby z niepełnosprawnościami.

Oprócz głównego maratonu przewidziany jest także bieg na 10 km w obrębie Paryża.

Jednocześnie z „Marathon pour tous” dla 400 tys. osób i z biegiem na 10 km odbędzie się również „wirtualny maraton” otwarty dla wszystkich chętnych. W tym samym czasie, kiedy w Paryżu będzie trwał „Marathon pour tous”, biegacze z całego świata będą mogli, indywidualnie bądź w grupie, pokonać taki sam dystans, mogąc podczas biegu wyświetlić wideo z trasy paryskiego maratonu. Aby umożliwić jak najliczniejszy udział biegaczy w wydarzeniu, niektóre siłownie będą otwarte w nocy z 10 na 11 sierpnia, pozwalając na pokonanie 42 km na bieżni.

Julia Mistewicz, Paryż

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się