medale olimpijskie igrzyska w Paryżu
Fot. Abdullah FIRAS/ABACA / Abaca Press / Forum

Fragmenty wieży Eiffla w medalach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Medale, przyznane sportowcom podczas tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, wykonane zostaną przez dom jubilerski Chaumet. Będą zawierać fragment oryginalnej konstrukcji wieży Eiffla z 1889 r.

Medale, które przyznane zostaną sportowcom podczas tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, mają łączyć elementy nawiązujące do historii igrzysk olimpijskich z symboliką odwołującą się do stolicy Francji. Medale zostaną wykonane przez luksusową francuską markę biżuterii Chaumet, mającą siedzibę w centrum Paryża, na Place Vendôme. Będą to pierwsze w historii letnich igrzysk medale wykonane przez dom jubilerski.

Awers medalu, z wyrytym napisem „Jeux de la XXXIIIe Olympiade – Paris 2024”, nawiązuje do historii igrzysk olimpijskich i ich greckich korzeni: ukazuje Nike, boginię zwycięstwa, Akropol oraz flagę olimpijską. Pomimo że projekt awersu medali jest nadzorowany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski i musi zawierać wszystkie elementy odwołujące się do antycznej historii igrzysk, zezwolono na umieszczenie po tej stronie medalu wizerunku wieży Eiffla wpisanego w kontury Akropolu.

Na rewersie umieszczony został natomiast fragment konstrukcji pochodzący z wieży Eiffla z 1889 r. Wieża Eiffla była wielokrotnie remontowana, a jej części umieszczano wówczas w depozycie. To stamtąd pochodzą żelazne fragmenty konstrukcji, stopione w formę sześciokąta symbolizującego kształt Francji i umocowane na medalach. Wykorzystanie geometrycznej formy symbolizującej Francję ma przypominać o zaangażowaniu całego kraju w organizację igrzysk.

Konkurencje sportowe będą odbywać się nie tylko w stolicy, ale również w innych miastach, w różnych częściach kraju. Poprzez umieszczenie na medalach fragmentu wieży Eiffla, w formie nawiązującej do kształtu Francji, organizatorzy igrzysk chcieli, „aby sportowcy, którzy zdobędą medale, zachowali jak najbliżej serca mały kawałek Francji”. Wokół fragmentu wieży Eiffla promieniście rozchodzą się cienkie linie, mające symbolizować sławę sportowców oraz znaczenie Francji na świecie

Fot. Abdullah Firas/ABACA / Abaca Press / Forum

Rewers medali jest taki sam w przypadku igrzysk olimpijskich i igrzysk paraolimpijskich. Organizatorzy chcą jak najbardziej przybliżyć do siebie igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie, podkreślając równość rangi obu wydarzeń.

Oba wydarzenia będą miały również takie same logo, maskotki i pochodnie olimpijskie. Do konstrukcji wieży Eiffla nawiązywać mają również motywy na szarfie medalu. Szarfa będzie miała kolor ciemnoniebieski, a medalu paraolimpijskiego – bordowy. Oba kolory nawiązują do pierwszych barw, jakimi podświetlona została wieża Eiffla.

Julia Mistewicz, Paryż

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się