Metropolitan Opera

Powstaje plan transmisji spektakli Metropolitan Opera dla polskiej widowni

Metropolitan Opera w Nowym Jorku ogłasza sezon The Met: Live in HD 2024–25. Wyświetli w nim osiem spektakli transmitowanych na żywo do 200 kin, teatrów, oper i filharmonii w całej Polsce. Transmisje rozpoczną się 5 października 2024 r. od „Opowieści Hoffmana” Jacques’a Offenbacha.

Dnia 5 października 2024 r. pokazem „Opowieści Hoffmana” Jacques’a Offenbacha do libretta Jules’a Barbiera i Michela Carrégo rozpocznie się osiemnasty cykl transmisji operowych HD z The Metropolitan Opera (Met). W roli głównej wystąpi uznany tenor Benjamin Bernheim, u jego boku sopranistki – Erin Morley i Pretty Yende oraz mezzosopranistka Clémentine Margaine.

W nadchodzącym sezonie będą wyświetlone nowe produkcje: „Grounded” – Uziemiona” (19 października) z muzyką autorstwa laureatki nagrody Tony, Jeanine Tesori, z mezzosopranistką Emily D’Angelo w roli głównej, „Aida” Giuseppe Verdiego w reżyserii Michaela Mayera z amerykańską sopranistką Angel Blue w roli głównej oraz „Salome” Straussa z sopranistką południowoafrykańskiego pochodzenia – Elzą van den Heever w roli tytułowej i w reżyserii Clausa Gutha.

Podczas transmisji „Grounded. Uziemionej”, „Aidy” i „Salome” orkiestrę poprowadzi dyrektor muzyczny Met – Yannick Nézet-Séguin.

Widzowie Live in HD po raz pierwszy będą mogli obejrzeć w kinowych salach transmisję „Fidelia” Beethovena. Jako Don Pizzaro wystąpi polski bas-baryton Tomasz Konieczny, w rolę główną wcieli się sopranistka Lise Davidsen, która wystąpi także w „Tosce” Pucciniego. Tomasz Konieczny zagra we wszystkich spektaklach sezonu. Polscy widzowie mają obecnie możliwość zobaczenia go w roli Latającego Holendra na scenie Opery Bałtyckiej. Na światowych scenach operowych Konieczny jest ceniony właśnie za niezwykle wymagające role w operach Wagnera.

Operowy repertuar uzupełniają: „Wesele Figara” Mozarta w reżyserii Bartletta Shera oraz „Cyrulik sewilski” Rossinniego z mezzosopranistką Aigul Akhmetshiną, która powraca do Met po występie w „Carmen” u boku Piotra Beczały w poprzednim sezonie. Transmitowane będą sobotnie, popołudniowe spektakle.

Nie zabraknie również w tym sezonie „Czarodziejskiego Fletu” Mozarta, z sopranistka Kathryn Lewek. Artystka śpiewała Królową Nocy ponad trzysta razy na całym świecie i nie bez powodu teatry operowe zabiegają o jej udział w swych przedstawieniach. Jak podaje operabasse.com „tę niezwykle trudną rolę wykonuje lepiej niż ktokolwiek inny na świecie”. Jest także rekordzistką wykonań Królowej Nocy na deskach Metropolitan Opera.

W Polsce repertuar nowojorskiej opery będzie wyświetlany w ponad 200 miejscach: w kinach, teatrach, filharmoniach i domach kultury. Metropolitan Opera jako pierwsza instytucja artystyczna na świecie w 2006 r. rozpoczęła transmisje spektakli operowych The Met: Live in HD do kin.

Maciej Replewicz/PAP/eg

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się